• Odbierz prezent
Sprawdź ile zarabiają Polacy

Długo zapowiadane spotkanie prezydentów Rosji i USA bez fajerwerków. Polacy zarabiają coraz więcej. Deutsche Bank pokazał wyjątkowo dobre wyniki.

 

Polacy zarabiają coraz więcej

Średnie wynagrodzenie brutto osiągnęło 4848,16 zł i jest o 7,5% wyższe niż rok temu. To prawie 350 zł wzrostu! Dane te dotyczą jednak tylko przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób, czyli mniej niż 40% gospodarki. Nie uwzględniają bowiem mniejszych firm oraz sektora publicznego. Dane dla całej populacji publikuje GUS, ale zaledwie co dwa lata. Poznamy je najprawdopodobniej pod koniec listopada tego roku. Jaki wpływ mają zarobki i zatrudnienie na waluty? Im silniejsza gospodarka tym mocniejsza waluta. Inwestorzy boją się państw z problemami.

 

Nuda na spotkaniu Trumpa z Putinem

Spotkanie prezydentów USA i Rosji zawsze budzi wiele emocji. Teraz też wielu analityków emocjonowało się tym co kto powiedział. Zabrakło jednak faktycznych różnic zdań, gdyż prezydenci mówili niemal jednym głosem. Komentowane były kwestie różnic w sprawie rosyjskiej aneksji Krymu. Nie zabrakło pytań o udział Rosji w ostatnich wyborach w USA określany czasem jako Russian gate. Pomimo poruszenia wielu ważnych kwestii de facto nic się nie wydarzyło. Spotkanie miało być może duży wymiar symboliczny. Wygląda jednak na to, że jeżeli chodzi o realne zmiany to spotkania równie dobrze mogło nie być. PR-owe wzmocnienie liderów dwóch mocarstw zostało bowiem niemal zignorowane przez rynki.

 

Dobre wyniki Deutsche Bank

Wyniki największego niemieckiego Banku okazały się znacznie przekraczać oczekiwania analityków. Jaki ma to wpływ na rynki? Po pierwsze wielu obserwatorów bało się, że jeżeli bank będzie dalej tracił Niemcy będą musieli zareagować. To koszty tej interwencji mogą zatrząść już teraz niestabilną koalicją. Po drugie dofinansowanie byłoby jasnym sygnałem, że w Unii są równi i równiejsi. Szybko mogłoby się okazać, że skoro można wydawać swoje lub cudze pieniądze ktoś znowu podejmie decyzje, że spróbuje zbankrutować na cudzy rachunek. Czy dobre wyniki miały wpływ na waluty? Nie da się jednoznacznie te wskazać. Widać jednak umocnienie się euro względem dolara. Prawdopodobnie inwestorzy tracąc jeden powód do obaw przychylniej spojrzeli na Europę. To dlatego pomimo tego, że  kurs euro jest na podobnych poziomach do złotego co wczoraj dolar potaniał.

 

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk