• Odbierz prezent
Spowolnienie inflacji HICP w E19 w czerwcu potwierdzone. Znacząca nadwyżka w handlu zagranicznym

W czercu inflacja strefy euro spowolniła po tym jak stopniowo przyspieszała w pierwszych miesiącach 2021 roku, wynika z opublikowanych w piątek danych. W czerwcu 2021 roku wskaźnik inflacji HICP w strefie euro wyniósł 1,9% rok do roku, tak jak oczekiwali analitycy.

Przed miesiącem wynosił on 2,0% rok do roku

Inflacja tym samym spowolniła w strefie euro pierwszy raz od września 2020 roku. Ostateczny odczyt był zgodny ze wstępnym opublikowanym 30 czerwca. Europejski Bank Centralny (ECB) spodziewa się przyspieszenia inflacji w dalszej części roku, ale wyraźnie zaznaczył, że przyspieszenie to wynika głównie z czynników jednorazowych związanych z wychodzeniem światowej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Dlatego bank nie przewiduje zacieśnania polityki pieniężnej, a koszty kredytu pozostaną na bardzo niskim poziomie przez najbliższe lata.

W osobnym komunikacie Eurostat poinformował,

że nadwyżka w handlu zagranicznym strefy euro skurczyła się w maju w porównaniu do kwietnia. W maju wyeksportowano towary o wartości 188,2 miliarda euro i importował miał wartość 180,7 miliarda euro, co daje nadwyżkę w wysokości 7,5 miliarda euro. W kwietniu nadwyżka wyniosła 10,9 miliarda euro. 


Reuters

Reuters – należąca do spółki Thomson Reuters agencja prasowa z siedzibą w Londynie. Do 1916 roku znana jako Reuter's. Główna siedziba Reuters Group mieściła się od 1939 w Londynie przy Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk