Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,20%
CHF / PLN4,42-0,21%
GBP / PLN5,03-0,28%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spotkanie OPEC+ przesunięte. Wykorzystaj zmienność ceny ropy i handluj nią z domu!

Bartosz Sawicki | 18:08 06 kwiecień 2020
Spotkanie OPEC+ przesunięte. Wykorzystaj zmienność ceny ropy i handluj nią z domu!
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nadzwyczajne posiedzenie OPEC+ przesunięto z 6 na 9 kwietnia, a pojawiające się doniesienia rodzą wątpliwości, czy porozumienie jest możliwe. - To będzie kolejny burzliwy tydzień na rynku surowca – zapowiada Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Przesunięcie terminu posiedzenia ma pozwolić krajom wydobywającym ropę na wypracowanie stanowiska i pierwsze negocjacje. Dowodzi jednak także, że napięcie między Arabią Saudyjską a Rosją jest wysokie. Oba państwa obarczają się wzajemnie winą za fiasko negocjacji w marcu, które doprowadziło do wybuchu wojny cenowej. Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska dążyła do kolejnej znacznej redukcji wydobycia (o 1,5 mln b/d), a Rosja nie chciała o niej słyszeć.
Jednocześnie nic nie wskazuje na to, że prezydent Trump podczas spotkania z zarządami firm wydobywczych, które miało miejsce w piątek, poruszał kwestię partycypacji teksańskich producentów w globalnym porozumieniu.

- Zamiast zabiegać o koncesje z ich strony, obiecał im możliwość wprowadzenia przez USA i Kanadę ceł importowych na ropę. Pamiętać należy jednak, że w ostatnich latach USA, główny konsument surowca, zamienił się w eksportera ropy i produktów ropopochodnych netto. Udział Stanów w porozumieniu jest dla Rosji warunkiem koniecznym, by partycypować w procesie redukcji – ocenia Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz.

 

Reklama

Wykorzystaj zmienność i handluj ropą z domu!

 

W ostatnich dniach - poprzedzających nadzwyczajne posiedzenie - należy oczekiwać wysokiej zmienności, kontrolowanych przecieków i spekulacji. - Mamy poważne wątpliwości, czy możliwe będzie ustalenie takiej skali redukcji, która sprosta wysoko postawionej poprzeczce oczekiwań, a przede wszystkim będzie w stanie zrównoważyć gigantyczną zapaść zapotrzebowania na surowiec wywołaną przez pandemię COVID-19. Na razie nadpodaż jest pogłębiana trwającą wojną cenową. Arabia Saudyjska w ubiegłym tygodniu wyeksportowała najwięcej ropy w historii. Dostawy na rynki światowe wyniosły 72,8 mln baryłek (10,4 mln b/d). Dla porównania - przeciętnie w tym roku - eksportowano nieco mniej niż 50 mln baryłek tygodniowo – tłumaczy Sawicki.


Nie wolno zapominać, że piętą achillesową porozumienia OPEC+ zawsze była niska skuteczność. Szczególnie słabo ustaleń trzymali się producenci spoza OPEC. Z 10 państw tylko mniej istotni gracze, Oman i Azerbejdżan spełniali kryteria. Najwięksi producenci: Meksyk, Kazachstan - i przede wszystkim Rosja - mieli z tym notoryczne problemy. - Od sierpnia w żadnym miesiącu w kraju tym nie osiągnięto zakładanego limitu wydobycia. Pokazuje to, że im ambitniejszy będzie kształt porozumienia i większa liczba jego stron, tym niższa może być skuteczność, a koordynacja trudniejsza – ocenia Sawicki.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Bartosz Sawicki

Bartosz Sawicki

Bartosz Sawicki to analityk rynków finansowych Cinkciarz.pl z kilkunastoletnim doświadczeniem, wielokrotnie nagradzany przez międzynarodowe agencje prasowe oraz największe polskie tytuły medialne. Jego misją jest tłumaczenie zawiłości świata walut i surowców w sposób przystępny i użyteczny dla odbiorców.

Poprzednio kierował departamentem analiz Domu Maklerskiego TMS Brokers, z którym był związany od 2011 roku. Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Portal Cinkciarz.pl udostępnia klientom kompleksowe usługi finansowe: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki wielowalutowe czy transakcje na rynku Forex.

 


Reklama

Czytaj dalej