• Odbierz prezent
Spotkanie OPEC+ przesunięte. Wykorzystaj zmienność ceny ropy i handluj nią z domu!

Nadzwyczajne posiedzenie OPEC+ przesunięto z 6 na 9 kwietnia, a pojawiające się doniesienia rodzą wątpliwości, czy porozumienie jest możliwe. - To będzie kolejny burzliwy tydzień na rynku surowca – zapowiada Bartosz Sawicki z TMS Brokers.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przesunięcie terminu posiedzenia ma pozwolić krajom wydobywającym ropę na wypracowanie stanowiska i pierwsze negocjacje. Dowodzi jednak także, że napięcie między Arabią Saudyjską a Rosją jest wysokie. Oba państwa obarczają się wzajemnie winą za fiasko negocjacji w marcu, które doprowadziło do wybuchu wojny cenowej. Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska dążyła do kolejnej znacznej redukcji wydobycia (o 1,5 mln b/d), a Rosja nie chciała o niej słyszeć.
Jednocześnie nic nie wskazuje na to, że prezydent Trump podczas spotkania z zarządami firm wydobywczych, które miało miejsce w piątek, poruszał kwestię partycypacji teksańskich producentów w globalnym porozumieniu.

- Zamiast zabiegać o koncesje z ich strony, obiecał im możliwość wprowadzenia przez USA i Kanadę ceł importowych na ropę. Pamiętać należy jednak, że w ostatnich latach USA, główny konsument surowca, zamienił się w eksportera ropy i produktów ropopochodnych netto. Udział Stanów w porozumieniu jest dla Rosji warunkiem koniecznym, by partycypować w procesie redukcji – ocenia Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz.

 

Wykorzystaj zmienność i handluj ropą z domu!

 

W ostatnich dniach - poprzedzających nadzwyczajne posiedzenie - należy oczekiwać wysokiej zmienności, kontrolowanych przecieków i spekulacji. - Mamy poważne wątpliwości, czy możliwe będzie ustalenie takiej skali redukcji, która sprosta wysoko postawionej poprzeczce oczekiwań, a przede wszystkim będzie w stanie zrównoważyć gigantyczną zapaść zapotrzebowania na surowiec wywołaną przez pandemię COVID-19. Na razie nadpodaż jest pogłębiana trwającą wojną cenową. Arabia Saudyjska w ubiegłym tygodniu wyeksportowała najwięcej ropy w historii. Dostawy na rynki światowe wyniosły 72,8 mln baryłek (10,4 mln b/d). Dla porównania - przeciętnie w tym roku - eksportowano nieco mniej niż 50 mln baryłek tygodniowo – tłumaczy Sawicki.


Nie wolno zapominać, że piętą achillesową porozumienia OPEC+ zawsze była niska skuteczność. Szczególnie słabo ustaleń trzymali się producenci spoza OPEC. Z 10 państw tylko mniej istotni gracze, Oman i Azerbejdżan spełniali kryteria. Najwięksi producenci: Meksyk, Kazachstan - i przede wszystkim Rosja - mieli z tym notoryczne problemy. - Od sierpnia w żadnym miesiącu w kraju tym nie osiągnięto zakładanego limitu wydobycia. Pokazuje to, że im ambitniejszy będzie kształt porozumienia i większa liczba jego stron, tym niższa może być skuteczność, a koordynacja trudniejsza – ocenia Sawicki.


Bartosz Sawicki

Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył interdyscyplinarną ścieżkę studiów: Narodowe i Międzynarodowe Rynki Finansowe oraz Ścieżkę Finansową. Z TMS Brokers związany od 2011 roku. Szef zespołu analityków nagradzanego za trafność prognoz przez agencję Bloomberg, FX Week, Puls Biznesu oraz Gazetę Giełdy Parkiet. Pasjonat analizy technicznej oraz polityki pieniężnej. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk