• Odbierz prezent
Spotkanie Donalda Trumpa z Xi Jinping na szczycie G20,  Brexit coraz bliżej - sprawdź najważniejsze wydarzenia na rynkach

Głównym wydarzeniem nowego tygodnia prawdopodobnie będzie spotkanie prezydenta USA z prezydentem Chin Xi Jinping na szczycie G20 w Argentynie. Inwestorzy uważnie śledzić będą wszelkie wypowiedzi obu stron przed tym spotkaniem. Inwestorzy śledzić też będą echa niedzielnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie Brexitu.

Wiele sygnałów wskazuje, że coraz mocniej kraje odczuwają efekty konfliktu handlowego między USA a Chinami, dwoma największymi gospodarkami świata. Napięcia mogą narastać wraz ze zbliżaniem się szczytu G20 w Buenos Aires. Szczyt ten zacznie się w piątek, potrwa dnia dni, a w tym czasie ma dojść do spotkania prezydentów USA i Chin.

 

Będzie to ich pierwsze spotkanie od czasu nałożenia przez administrację Trumpa karnych ceł w wysokości 250 mld USD na produkty importowane z Chin. Celem działań Trumpa jest zwiększenie dostępu do chińskiego rynku dla amerykańskich koncernów, a także ograniczenie kradzieży własności intelektualnej i technologii przez Chiny. Państwo Środka odpowiedziało na działania USA nałożeniem karnych ceł na produkty amerykańskie.

 

Inwestorzy raczej nie są optymistami co do poprawy relacji na linii Trump-Xi, ale nie wykluczają jednak pozytywnych niespodzianek. Część uczestników rynku liczy, że obie strony wykażą się chęcią do rozmów i powstrzymają się przed dalszą eskalacją konfliktu.

 

Przywódcy państw i rządów 27 krajów UE zatwierdzili w niedzielę na szczycie w Brukseli umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i deklarację polityczną ws. przyszłych relacji. Dokument rozwodowy musi zostać teraz przegłosowany przez brytyjski parlament.

 

Poparcie polityczne nie kończy procesu zatwierdzania porozumienia, ale pokazuje, że po stronie unijnej nie należy się spodziewać trudności z formalnym zaakceptowaniem umowy rozwodowej. Inaczej rzecz wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd premier Theresy May nie dysponuje samodzielną większością w parlamencie, a głosowanie przeciwko porozumieniu zapowiedziało wielu posłów jej własnego ugrupowania.

 

Przyjęte w niedzielę porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest najlepszym możliwym - mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ostrzegając brytyjskich posłów przed odrzuceniem porozumienia w parlamencie.

 

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w niedzielę, że umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie poddana pod głosowanie w Izbie Gmin przed Świętami Bożego Narodzenia. Szefowa rządu podkreśliła znaczenie tego głosowania w parlamencie i zaznaczyła, że jej zdaniem posłowie mają obowiązek zaakceptowania umowy w celu zrealizowania woli wyborców wyrażonej w referendum z 2016 roku.

 

Rynek będzie też przysłuchiwał się zaplanowanym na ten tydzień wystąpieniom niektórych członków Fed w oczekiwaniu na sygnały dotyczące przyszłym zmianom stóp procentowych w USA. Przede wszystkim przemawiać będzie prezes Fed Jerome Powell (w środę w Economic Club w Nowym Jorku).

 

Oprócz niego swoje wystąpienia będą mieć: wiceprezes Richard Clarida, prezes Fed z Altanty Raphael Bostic, szef Fed z CHicago Charles Evans, Szef Fed z Kansas City Esther George oraz prezes Fed z Nowego Jorku John Williams.

 

Wystąpienia członków Fed mogą być istotne dla inwestorów, którzy w ostatnim czasie ograniczyli swoje oczekiwania co do tempa kolejnych podwyżek stóp procentowych po serii poprzednich wystąpień ich kolegów z Rezerwy Federalnej, które zostały odebrane jako gołębie. Mimo to, nadal przeważają oczekiwania, że do końca 2018 roku nastąpi jeszcze jedna podwyżka stóp.

 

Dodatkowo w czwartek przedstawiony zostanie zapis z ostatniego posiedzenia Fed.

 

Z danych makroekonomicznych na czoło wysuwa się drugi odczyt PKB za trzeci kwartał w USAm, który rynek pozna w środę. Analitycy oczekują wzrostu amerykańskiej gospodarki o 3,6 proc., co oznacza lekką korektę w górę wobec pierwszego odczytu na poziomie 3,5 proc. wzrostu.

 

Obok PKB kalendarz makro w tym tygodniu nie jest zbyt obfity. Inwestorzy poznają jeszcze dane o wydatkach osobistych Amerykanów. W strefie euro uwagę przyciągać będzie piątkowa publikacja danych o inflacji w listopadzie. Konsensus zakłada wzrost cen konsumenckich o 2,1 proc., lekko mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy roczna inflacja wzrosła o 2,2 proc. Inflacja bazowa, bez cen energii i żywności, ma wzrosnąć o 1,1 proc. w listopadzie, bez zmian wobec poprzedniego miesiąca - uważają analitycy.

 

Swoje dane o inflacji przedstawią też Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk