• Odbierz prezent
Spore spadki akcji Delta Airlines, American Airlines oraz United. Warren Buffett wyprzedaje akcje Berkshire Hathaway

Szukanie równowagi pomiędzy optymistycznymi wiadomościami związanymi z postępami w walce z pandemią a obawami o stan gospodarki, której słaba kondycja jest odzwierciedlona w danych makro powodowały, że główne indeksy za oceanem dopiero pod koniec dnia odrobiły straty kończąc sesję na zielono. Wśród nich najgorzej poradził sobie indeks DJIA, któremu mocno ciążył sektor lotniczy.

Dla przykładu akcje General Electric traciły prawie 4% po ogłoszeniu redukcji 25% miejsc pracy- głównie w segmencie lotniczym. Podobna tendencja utrzymywała się na kursach spółek Delta Airlines, American Airlines czy United, których akcje wysprzedawał Berkshire Hathaway. Natomiast optymizmem napawały informacje związane z pracami administracji Białego Domu nad przeniesieniem globalnych łańcuchów dostaw z Chin do USA. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy kwietniowy odczyt wskaźnika PMI dla usług oraz bilans handlowy za marzec dla amerykańskiej gospodarki.

W przypadku indeksów europejskich, jak i polskich WIG-ów poniedziałkowa sesja należała do tych słabszych. Spadki w największym stopniu dotknęły indeks WIG20 i sWIG40, które zaczęły mocno tracić po publikacji indeksu PMI dla przemysłu, którego kwietniowa wartość 31,9 była najniższa od 1998 roku. Mocno traci sektor odzieżowy, wśród niego akcje m. in. CCC i LPP. Czynnikiem wspierającym spadki spółki CCC może być informacja o wypadnięciu spółki z indeksu MSCI Standard po rewizji 12 maja. W przypadku LPP, która szacuje, że w okresie luty-kwiecień przychody wyniosły 1,19 mld zł a strata operacyjna 265 mln zł presja podażowa na kursie może utrzymywać się w najbliższym czasie. Podobna sytuacja może dotknąć notowania PKN Orlen, który przewiduje ujęcie odpisów aktualizujących aktywów Orlen Upstream oraz aktualizację zapasów do obecnych cen na łączną kwotę 2,5 mld zł, co pomniejszy skonsolidowany EBITDA. W przypadku rynku szerokiego ogłoszone przez Cognor plany ograniczenia czasu pracy załogi oraz niższą wartością EBITDA w II kwartale 2020 roku ciążyły kursowi, który wczoraj stracił 4%. Natomiast w przeciwnym kierunku szły akcje spółki TS Games, której akcje po podaniu zaskakująco dobrych danych o kwietniowej wartości sprzedaży gry „Fishing Clash” zyskiwały przeszło 7%.

WIG w układzie dziennym

Spore spadki akcji Delta Airlines, American Airlines oraz United. Warren Buffett wyprzedaje akcje Berkshire Hathaway - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk