• Odbierz prezent
Kolejne spółki znikają z GPW

W okresie przedświątecznym poinformowano o wycofaniu z giełdy spółki Robyg SA oraz wezwaniu na akcje Colian Holding. Kto jeszcze szykuje się na opuszczenie GPW?

 

Robyg znika z giełdy

W dniu 29 marca odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Robyg SA, na którym Bricks Acquisitions Limited z siedzibą w Londynie – główny akcjonariusz poinformował o wycofaniu spółki z giełdy. W grudniu 2017 r. ogłosił wezwanie na 100% akcji. Już wtedy było wiadomo, że spółka zniknie z giełdy. 29 marca potwierdzono tę wiadomość w formie oficjalnego komunikatu informującego, że nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki upoważniło zarząd do złożenia do KNF wniosku o udzielenie zezwolenia na przywrócenie akcjom formy dokumentu oraz wycofanie ich z obrotu na GPW.

Spółka Robyg jest deweloperem realizującym projekty z zakresu budownictwa mieszkaniowego i lokali usługowych w Warszawie i Gdańsku. Spółka była notowana na GPW od listopada 2010 r.

 

FXMAG akcje kolejne spółki znikają z gpw gpw robyg emperia netia 1

Robyg SA - interwał dzienny

 

Wezwanie na sprzedaż akcji Colian Holding

29 marca ogłoszono także wezwanie na akcje znanego producenta słodyczy – Colian Holding. Wezwanie odbyło się w wyniku zawarcia porozumienia przez znaczących akcjonariuszy: AllumaInvest, Ziołopex, Barbara Kolańska, Jan Kolański, Colian Holding oraz Ipopema 21 FIZAN, którzy przekroczyli łącznie 66% akcji w spółce. Wzywający mają zamiar objąć ponad 21% wszystkich akcji Colian Holding. Cena akcji w wezwaniu to 3,76 zł. Prawdopodobnie jednak inwestorzy liczą na wyższą cenę. Po przeprowadzeniu wezwania wiodący akcjonariusze zamierzają osiągnąć 100% akcji. Zapisy na sprzedaż akcji w ramach wezwania będą trwały od 20 kwietnia 2018 r. do 14 czerwca 2018 r. W przeprowadzeniu wezwania pośredniczy Ipopema Securities SA.

Colian Holding SA jest znanym producentem słodyczy, napojów i przypraw. Zasłynęła ze słodyczy Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Śliwka Nałęczowska, Jeżyki, napojów Hellena, przypraw Appetita i bakalii Siesta. Spółka eksportuje swoje produkty do ponad 70 krajów. Do grupy Colian Holding należy także Elizabeth Shaw Limited – dostawca luksusowych wyrobów czekoladowych z Wielkiej Brytanii. Spółka jest notowana na GPW od 1995 r. W odpowiedzi na wezwanie cena akcji wzrosła.

 

FXMAG akcje kolejne spółki znikają z gpw gpw robyg emperia netia 2

Colian SA - interwał dzienny

 

Kto jeszcze może zniknąć z giełdy?

Obecnie trwają także zapisy na ogłoszone w grudniu 2017 r. wezwanie na akcje Netii. Wezwanie zostało ogłoszone przez Cyfrowy Polsat, którego celem jest przekroczenie progu 33% akcji Netii, a wraz ze spółką Karswell Limited osiągnięcie łącznie ponad 66% głosów na WZA. W przeprowadzeniu wezwania pośredniczy Trigon Dom Maklerski SA. Zapisy na sprzedaż akcji w ramach wezwania potrwają do 9 kwietnia 2018 r. Cena akcji w wezwaniu to 5,77 zł.

 

 FXMAG akcje kolejne spółki znikają z gpw gpw robyg emperia netia 3

Netia - interwał dzienny

 

Kolejną spółką, która szykuje się do zniknięcia z GPW jest Emperia Holding SA. Spółka ta jest znana głównie z sieci sklepów detalicznych „Stokrotka”, obejmującej prawie 440 sklepów. Emperia zajmuje się także zarządzaniem nieruchomościami oraz rozwiązaniami informatycznymi dla biznesu. Podmiotem ogłaszającym wezwanie na 100% akcji jest Maxima Grupe UAB. Litewska grupa prowadzi sieci sklepów w Polsce, Bułgarii oraz krajach nadbałtyckich. W Polsce znaną marką tej grupy jest Aldik. W przeprowadzeniu wezwania pośredniczy mBank SA. Rozpoczęte w grudniu zapisy na akcje potrwają do 12 kwietnia 2018 r. do godziny 12.00. Cena akcji w wezwaniu to 100 zł.

 

FXMAG akcje kolejne spółki znikają z gpw gpw robyg emperia netia 4

Emperia - interwał dzienny

 

Obecnie ceny akcji wspomnianych spółek są zbliżone do cen podanych w wezwaniach. Od chwili ogłoszenia wezwania ceny akcji zwykle szybko rosną w górę, osiągając swoje maksima. Często jest to okazja dla inwestorów, aby sprzedać korzystnie swoje akcje.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk