• Odbierz prezent
Spółki surowcowe ciągną indeks blue chipów w górę! Akcje JSW i walory PGNiG odrabiają straty
fot. freepik.com

Wtorkowa sesja zakończyła się pogłębieniem korekty na bazowych rynkach. Na Wall Street ponownie słabiej radził sobie indeks technologiczny Nasdaq (-1,1%), względem indeksu S&P 500 (-0,8%). Wśród wczorajszych danych zaskoczyła wysoka inflacja PPI w USA, listopadowy odczyt wskazuje na wzrost o 9,6% r/r, konsensus analityków spodziewał się wzrostu o 9,2% z poprzednio 8,8%.

Presja inflacyjna wywierana na Fed jest coraz większa, sam prezes Jerome Powell, przyznał niedawno, że nie ma już mowy o „przejściowej inflacji”. Decyzje podjęte na dzisiejszym posiedzeniu mogą skutkować przyśpieszeniem zacieśniania polityki monetarnej – zapewne najpierw przyśpieszając redukcję skupu aktywów, co przyśpieszyłoby proces podnoszenia stóp procentowych. Poza polityką monetarną, w dzisiejszym kalendarium makro, znajdziemy odczyt sprzedaży detalicznej w USA. W tematach geopolitycznych dziś odbędzie się rozmowa prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na temat sytuacji w Europie i „agresywnej retoryki NATO”.

Spółki surowcowe ciągną indeks blue chipów w górę! JSW i PGNiG odrabiają straty  - 1

Pomimo przewagi podaży na globalnych rynkach, krajowy indeks WIG20 stracił wczoraj zaledwie 0,1%,

jednak gorzej wypadły średnie i małe spółki z indeksu mWIG40 (-1,3%) i sWIG80 (-0,9%). Wśród blue chipów największe cofnięcie odnotowały spółki wzrostowe CD Projekt (-5,3%) i Allegro (-4%), które w tym tygodniu informowały o spełnieniu kolejnego warunku zawieszającego zastrzeżonego w umowie nabycia Mall Group oraz o obniżeniu na stałe minimalnej wartości zamówienia w ramach Allegro Smart! do 40 zł. Najlepiej wśród blue chipów poradziły sobie spółki surowcowe JSW (+3,5%) i PGNiG (+2,5%). W indeksie mWIG40 najsłabszym walorem była Selvita (-5%), która po sesji opublikowała informację o istotnym zdaniem spółki zamówieniu, które wspierać będzie długoterminowe plany zbudowania silnej pozycji na międzynarodowym rynku badań przedklinicznych CRO. Na przeciwległym biegunie w indeksie znalazł się Inter Cars (+5,4%), który po listopadowej korekcie wraca w kierunku historycznych szczytów.

Z pozostałych spółek

– Arctic Paper przygotowuje się do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 17 MW w Kostrzynie – jest to kolejny krok w nowej strategii spółki, która obejmuje również rozwój w segmencie opakowań i energii. Z danych makro - dziś poznamy krajowy finalny odczyt listopadowej inflacji CPI.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk