• Odbierz prezent
Spółki masowo wycofują swoje prognozy na ten rok

Już ponad 40% spółek giełdowych z indeksu S&P 500 wycofało jakiekolwiek prognozy odnośnie swoich zysków i przychodów na 2020 rok. Wygląda zatem na to, że jeśli chodzi o przyszłe sprawozdania finansowe, to nikt nic nie wie i wiedział nie będzie.

Coś jednak jest na rzeczy, ponieważ do tej pory akcje firm, które się na to zdecydowały, osiągały wyniki o wiele gorsze niż cały rynek. Spółki rezygnujące z publikowania prognoz spadały potem średnio o 18% w porównaniu do S&P 500, który w tym samym czasie tracił 7%.

Jak mawiał Donald Rumsfeld – pewność i niepewność odnośnie czegoś można zaklasyfikować nie na dwa, ale na trzy różne sposoby. W pierwszym przypadku wiemy, że coś wiemy i wiemy, co to jest. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia wtedy, kiedy wiemy czego nie wiemy, a o trzecim mówimy, kiedy zupełnie nie wiemy czego jeszcze nie wiemy.

Amerykańskie spółki najbardziej narażone na efekt Covid-19 wiedzą, że w 2020 roku utracą sporą część przychodów. To jest pewnik. Prezesi spółek wiedzą jednak, że nie wiedzą, jak duża będzie to część.

Dzieje się tak, ponieważ bardzo trudno jest ocenić, jak zachowa się społeczeństwo, kiedy ograniczenia zostaną już zniesione. Czy nawyki żywieniowe i zakupowe wrócą do normy? Co wtedy będzie normą tak właściwie? Czy dalej będziemy pracowali w biurach? Przemieszczali się komunikacją miejską? Kiedy wrócą imprezy masowe? Kiedy znikną ograniczenia powierzchniowe? Kiedy znowu samoloty i promy wypełnią się na nowo (i czy w ogóle?) Tych rzeczy nie wiemy, ale przynajmniej mamy świadomość, że ich nie wiemy.

Nie tego jednak boją się spółki. Największym zagrożeniem jest bowiem trzecia kategoria tego, z czego dzisiaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, a co może się wydarzyć dość niespodziewanie. Niemożliwość wynalezienia szczepionki przez całe lata? Nowe mutacje wirusa? Większa jego odporność? To jest właśnie to, co Donald Rumsfeld nazywał „uknown unknowns”, które sprawiają o wiele więcej kłopotów niż „known unknowns” i tak bardzo utrudniają jakiekolwiek prognozowanie przyszłości.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk