• Odbierz prezent
Spółki covidowe motorem napędowym korekty - Mabion z 14% zniżką, Biomed-Lublin prawie 9 proc. na minusie  - notowania GPW
fot. freepik.com

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia na Wall Street przyniosła lekkie umocnienie indeksu Nasdaq (+0,8%) i brak większych zmian dla indeksu S&P 500 (-0,1%). Sektorowo solidną przecenę odnotowały banki, wśród uzasadnień spadków należy wymienić decyzję Fed o wygaśnięciu ulgi, która umożliwiała wyłączenie papierów skarbowych oraz depozytów w Rezerwie Federalnej z ich rezerw obowiązkowych – w praktyce ten ruch może spowodować wyprzedaż części aktywów skarbowych, co może przełożyć się na jeszcze większy wzrost rentowności obligacji.

Skala wpływu tej decyzji na rynki powinna być jednak umiarkowana,

gdyż wygaśnięcie ulgi było scenariuszem wysoce prawdopodobnym. Pod koniec tygodnia odbyło się, pierwsze za prezydentury Joe Bidena, amerykańsko-chińskie spotkanie dyplomatów na Alasce, podczas którego stosunki mocarstw pozostawały napięte. Jednak zostanie powołana grupa robocza ds. zmian klimatu, a więc padły deklaracje lepszej współpracy chociażby na tym jednym polu.

W piątek krajowy indeks blue chipów stracił 1,7%,

a podaży przeciwstawiły się walory tylko trzech spółek – ostatni raz do indeksu kontrybuował Alior Bank (+2,4%), za bankiem znalazły się walory Orange (+1,2%) i CD Projekt (+1,1%). Najgłębiej przeceniło się JSW (-5,3%), Tauron (-3,9%) i LPP (-3,8%). Przecenił się również indeks mWIG40 (-1,6%), w którym korektę kontynuowały spółki „covidowe” - Mabion (-13,7%) i Biomed-Lublin (-8,6%), oprócz nich najsłabiej poradził sobie Inter Cars (-10,3%). Na czele indeksu znalazły się lekko rosnące akcje Eurocashu (+1,7%) i Grupy Kęty (+1,6%).

Zaskakująco dobrze na tle krajowego rynku poradził sobie indeks małych spółek sWIG80 (+1,1%),

w którym dominowały walory Boombitu (+19,3%) i Polenergii (+19%). Lider zestawienia większość wzrostów odnotował w ostatnich minutach sesji (podobnie jak Polenergia), po publikacji komunikatu o sukcesie gry „Shoe Race”, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najczęściej pobieranych tytułów „free-to-play” na urządzeniach Apple w pięciu krajach, w tym w USA i w Niemczech. W indeksie małych spółek na dole zestawienia znalazł się Sanwil (-5,1%) i Newag (-4,9%). Dziś przed sesją szacunkowe miesięczne przychody za luty 2021 r. przedstawił Asbis – wyniosły 240 mln USD – o 37% więcej r/r. Spółka podkreśla optymistyczne oczekiwania na ten rok, i dostrzega wciąż wysokie zapotrzebowanie na sprzęt IT. /


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk