• Odbierz prezent
Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej okradziona na 4 mln PLN

 

Spółka Cenzin, należąca do państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, padła ofiarą ataku phishingowego, w ramach którego straciła łącznie ok. 4 mln złotych. Spółka zajmująca się handlem i dystrybucją broni oraz sprzętu wojskowego wykonała kilka przelewów na fałszywy, podmieniony przez oszustów numer konta bankowego. Sprawą zajmuje się ABW.

 

Należąca do Skarbu Państwa spółka Cenzin przelała w kilku transzach ok. 4 mln złotych na konto bankowe oszustów. Do ataku doszło pod koniec zeszłego roku, kiedy spółka prowadziła regularne kontakty handlowe z czeską firmą zbrojeniową, od której kupowała broń. Hakerzy przeprowadzili atak phishingowy, w ramach którego podszyli się pod korespondencję elektroniczną z czeskim kontrahentem i poinformowała o zmianie numeru konta do wpłat za zakupiony sprzęt. Pracownicy Cenzin nie zweryfikowali w wystarczającym stopniu tej wiadomości i zaktualizowali nr konta, co doprowadziło do przelania środków na kotno oszustów. Sprawa wyszła na jaw w grudniu zeszłego roku, gdy czeska firma poinformowała o braku kolejnych wpłat, co oznacza że spółka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa dopiero po kilku miesiącach.

 

W związku z oszustwem pracę w Cenzin straciły dwie osoby, w tym administrator bezpieczeństwa. Po odkryciu ataku zlecono również audyt we wszystkich 63 spółkach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Za atakiem stoi najprawdopodobniej międzynarodowa, zorganizowana grupa przestępcza, która już wcześniej dokonywała podobnych ataków, m.in. na Ukrainie.

O sprawie jako pierwsi poinformowali reporterzy RMF FM.

 

Cenzin jest jedną z dwóch spółek handlowych podległych Polskie Grupie Zbrojeniowej. PGZ jest założoną w 2013 r. spółką, należącą do Skarbu Państwa. Zajmuje się produkcją, modernizacją i serwisowaniem sprzętu wojskowego. Spółka ma przychody na poziomie 5 mld zł rocznie.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk