• Odbierz prezent
Spółka KGHM i JSW: notowania, kurs akcji, opis spółek. Co wydarzyło się podczas dzisiejszej sesji?
fot. freepik.com

Górnictwo to bardzo ważny sektor działalności w Polsce, szczególne znaczenie ma na terenach Śląskich. Kopalnie to przecież w końcu nie tylko węgiel, sól czy inne surowce to także miejsce pracy setek tysięcy ludzi, rozwój nauki, obszar badań oraz przemysł turystyczny. Największymi w Polsce działającymi spółkami z sektora górniczego są KGHM Polska Miedź, Bogdanka oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Dziś uwagę skupimy na spółkach z indeksu WIG20, czyli KGHMie oraz JSW. W poniższym tekście znajdziesz kurs akcji, notowania, najważniejsze dane o spółkach i ich krótkie opisy.


 

Handluj CFD na indywidualne akcje najlepszych firm bez prowizji!

Przejdź do strefy klienta

Tickmill obecnie oferuje szereg popularnych kontraktów CFD na akcje USA, w tym Netflix, Amazon i Tesla, które są dostępne do handlu na potężnej platformie MT5 bez prowizji i z jednymi z najniższych spreadów na rynku. W ofercie znajduje się również dostęp do rynku Forex, Indeksów giełdowych, surowców szlachetnych, a wszystko to w konkurencyjnych spreadach.

65% inwestorów traci środki


 

 

JSW - podstawowe dane


JSW, a właściwie Jastrzębska Spółka Węglowa to giełdowa spółka Skarbu Państwa. Powstała 1 kwietnia 1993 roku. Siedziba główna przedsiębiorstwa znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju. Działalność spółki polega na wydobywaniu, przetwórstwie i sprzedaży węgla koksowego. JSW posiada 6 zakładów, rozlokowanych w Polsce: Borynia-Zofiówka, Budryk, Pniówek, Knurów-Szczygłowice oraz ZWP. Stanowisko prezesa zarządu zajmuje Tomasz Cudny. Jastrzębska Spółka Węglowa jest notowania na warszawskim parkiecie dokładnie od 6 lipca 2011 roku. Wchodzi w skład indeksu 20 najbardziej płynnych spółek (WIG20), ale przynależy także do takich indeksów jak WIG140, WIG30TR, WIG30, WIG20TR, WIG-GÓRNICTWO, WIG-Poland, InvestorMS, WIG. Skarb Państwa posiada 55,17 proc. akcji spółki, co daje mu pakiet większościowy i 64 775 542 głosów. Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć o opublikowanej w marcu 2022 roku strategii, a dokładnie “Nowej Strategii”, w której zawarte zostały takie plany jaki np.: budowanie nowych farm fotowoltaicznych, redukcja emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie wydobycia. Więcej tutaj.

 

Czytaj więcej

 

 

KGHM - podstawowe dane

KGHM Polska Miedź to spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa, prowadzi działalność w ramach sektora górniczego. Podmiot powstał 1 maja 1961 roku, a z kolei debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się 10 lipca 1997 roku. Emisja akcji spółki została przeprowadzona jednorazowo. Głównym obszarem działalności tej spółki jest górnictwo metali, szczególnie: srebra, złota, miedzi, ołowiu, platyny, soli i innych. Prezesem zarządu spółki jest Marcin Chludziński. Więcej szczegółów dotyczących spółki z tego artykułu. Kliknij poniższy przycisk, a zostaniesz przeniesiony do strony artykułu.

 

Czytaj więcej

 

KGHM - notowania, kurs akcji

 

Kurs otwarcia

142.7

Kurs bieżący

133.1

Najwyższy kurs

138.05

Najniższy kurs

133.1

 

 
NAjistotniejsze dane o spółkach JSW i KGHMZmienna

KGHM Polska Miedź

JSW S.A.

Od kiedy istnieje spółka

1 maja 1961 roku

1 kwietnia 1993 roku

Zarządca

Marcin Chludziński

Tomasz Cudny

Od kiedy na giełdzie

10 lipca 1997 roku

6 lipca 2011 roku

Sektor GPW

górnictwo metali

górnictwo węgla

Jakie surowce są wydobywane wskutek działalności spółki

złoto, srebro, miedź, ołów, pallad, platyna, ołów i wiele innych

węgiel, głównie koksowy

Kapitał zakładowy

2 000 000 000 PLN

587 057 980 PLN

Kurs akcji na debiucie 

23,5 PLN

136 PLN

NAjistotniejsze dane o spółkach JSW i KGHM. Źródło: KGHM, JSW

 

 


Adrian Baranowicz

Redaktor portalu FXMAG. Związany z rynkiem kapiałowym nieprzerwanie do 2018 roku, trader z wyboru i zamiłowania. Aktywny między innymi na rynkach surowcowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk