• Odbierz prezent
Spółka CD Projekt gwiazdą zeszłego tygodnia. Notowania giełdowe. Uspokojenie rynków

Połączenie lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych, zachęcające niezłe wyniki amerykańskich banków oraz podpisanie umowy handlowej „w fazie pierwszej” sprawiły, że akcje na Wall Street osiągnęły w zeszłym tygodniu nowe rekordy. Wysoka sprzedaż detaliczna i gwałtowny wzrost rozpoczętych budów domów wskazują na prężnego konsumenta wspieranego przez zdrowy rynek pracy w USA.

Długo oczekiwany pierwszy etap („phase one”) umowy handlowej między USA i Chinami

został oficjalnie podpisany w zeszłym tygodniu, w dużej mierze spełniając oczekiwania rynku. Szczegółowe warunki obejmowały zobowiązania Chin do zwiększenia zakupów o 200 miliardów USD w ciągu najbliższych dwóch lat (78 miliardów USD na towary, 52 miliardy USD na energię, 32 miliardy USD na produkty rolne i 38 miliardów USD na usługi). Do tego Chiny zobowiązały się do powstrzymania dewaluacji juana w celach prowadzenia wojny handlowej. Umowa ta usuwa pewną niepewność, ale problemy handlowe prawdopodobnie pozostaną źródłem zmienności w nadchodzącym roku. Przykładem na to może być przesunięcie uwagi konfliktu handlowego z Azji na Europę. W czwartek Biały Dom zagroził wprowadzeniem 25% ceł na import europejskich aut, jeżeli Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy nie poprą uchwały oskarżającej Iran o nieprzestrzeganie umowy o zaprzestaniu rozwijania broni jądrowej z 2015 roku.

W Polsce gwiazdą zeszłego tygodnia byłą spółka CD Projekt.

W czwartek wieczorem, warszawskie studio poinformowało raportem bieżącym o przesunięciu daty premiery gry Cyberpunk 2077. Pomimo pierwszych negatywnych reakcjach na informację (kurs spadał nawet o 14%), do końca sesji CDR zdołał skasować większość spadków i zamknął się na poziomie 266,50 zł, co stanowiło spadek o 5,6% względem czwartkowego zamknięcia. O sile papieru stanowi jego performance w poniedziałek, kiedy to w okolicach godziny 15:00 kurs rośnie do prawie 280 zł, czyli o 5%. Inwestorzy nie przejęli się zbytnio przesunięciem premiery superprodukcji i dali kredyt zaufania władzą spółki na doszlifowanie gry.

 


mmprimetfi@fxmag.pl

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk