• Odbierz prezent
Alphabet Google

29 kwietnia po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Alphabet przedstawiła wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r.

 

W ostatnim czasie wyniki finansowe za 1 kwartał przedstawiła spółka Alphabet, która jest spółką-matką Google. Przychody okazały się niższe od oczekiwań analityków z Wall Street. Wyniosły one 36,34 mld USD wobec oczekiwanych 37,33 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 11,90 USD wobec oczekiwanych 10,61 USD.

Koszty pozyskania ruchu TAC wyniosły 6,86 mld USD wobec oczekiwanych 7,26 mld USD. Są to płatności wnoszone przez Google na rzecz takich spółek jak Apple za to, by Google była domyślną wyszukiwarką na ich urządzeniach.

Spółka utrzymuje swój wzrost na rynku wyszukiwarek internetowych, a cena akcji w ostatnim roku osiągnęła rekordy, zyskując w ciągu roku 24%. Zwrócono jednak uwagę, że Google doświadcza wolniejszego wzrostu w porównaniu z poprzednimi okresami. W 1 kwartale 2019 r. przychody wzrosły o 17%, co jest stosunkowo skromnym wynikiem w porównaniu ze wzrostem o 28% rok wcześniej. Zwrócono także uwagę, że płatne kliki wzrosły tylko o 39% w stosunku do 1 kwartału ubiegłego roku. Jest to stosunkowo skromny wzrost w porównaniu ze wzrostem w trzecim i czwartym kwartale 2018 r., kiedy przekraczał on 60%. Cost-per-click spadł o 19%.

Spółka Google przywiązuje obecnie też dużą wagę do innych przychodów niż osiągane z reklam. Segment „pozostałe przychody” wzrósł o 25%, osiągając wartość 5,45 mld USD. Zawiera on m. in. usługi chmurowe. Dyrektor finansowy spółki Ruth Porat poinformował, że do wzrostu kosztów operacyjnych firmy przyczynił się wzrost zatrudnienia związany z biznesem chmurowym. Spółka stara się dotrzymać kroku takim liderom tego rynku, jak Amazon i Microsoft.

Pewien udział w strukturze przychodów mają też startupy Waymo i Verily. Przyniosły one przychody w wysokości 170 mln USD wobec 150 mln USD rok wcześniej.

Nie bez znaczenia jest kara w wysokości 1,7 mld USD, otrzymana w zeszłym miesiącu przez spółkę od Komisji Europejskiej. Spółka została ukarana za swe praktyki w stosunku do konkurencji na rynku reklamy internetowej. Bez uwzględnienia tej kary, zysk operacyjny wzrósł o 26%.

Czytaj także: Google z kolejną ogromną karą finansową. Jakie są zarzuty dla spółki?

Portal BBC poinformował, że spółka Google została ukarana grzywną w wysokości 1,5 mld euro przez Unię Europejską za blokowanie reklam online konkurencji. Jak wyglądają szczegóły tej sprawy?   Jak przypomina portal BBC, w ciągu ostatnich dwóch lat jest to już trzecia kara finansowa od Unii Europej.. Czytaj
Google z kolejną ogromną karą finansową. Jakie są zarzuty dla spółki?

Warto też wspomnieć, że Alphabet posiada około 5% akcji każdej z dwóch spółek: Uber i Lyft – dwóch największych IPO na amerykańskim rynku w tym roku.

Najwyraźniej wyniki kwartalne przedstawione przez spółkę nie zaspokoiły apetytu inwestorów. Po publikacji wyników, w notowaniach posesyjnych cena akcji spółki Alphabet spadła o ponad 6%.

Notowania: ALPHABET

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOOG/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk