• Odbierz prezent
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Ile dolarów kosztuje dziś ropa Brent oraz WTI?

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Spadki są jednak symboliczne i można traktować je jako odreagowanie piątkowych zwyżek na rynku tego surowca.

Obecna sytuacja na rynku ropy naftowej odzwierciedla brak wyrazistych nastrojów na rynku ropy naftowej. Pierwsze dni maja przyniosły wyczekiwany ruch wzrostowy i więcej optymizmu związanego ze stopniowym otwieraniem się coraz większej ilości gospodarek w przewidywalnej przyszłości, do dawało nadzieje na wzrost popytu na paliwa. Dodatkowo, zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o mniej niż oczekiwano, co również zostało odebrane pozytywnie, jako możliwy zwiastun polepszającej się sytuacji dotyczącej zapasów ropy w tym kraju. Także wprowadzone od początku maja nowe limity produkcji ropy naftowej OPEC+ pomogły stronie popytowej na rynku tego surowca.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, już w minionym tygodniu zwyżka wyhamowała, a inwestorzy na rynku ropy na nowo zwrócili uwagę na obecnie najważniejszy problem, czyli duży spadek popytu na ropę. W Azji zaczęły pojawiać się spekulacje na temat możliwej drugiej fali pandemii – która z pewnością byłaby jednym z najbardziej pesymistycznych scenariuszy.

Ponadto, nie ma wątpliwości, że odradzanie się popytu na ropę naftową będzie stopniowe i raczej powolne. Poszczególne kraje ostrożnie podchodzą do znoszenia ograniczeń związanych z aktywnością różnych gałęzi biznesu. Poza tym, nawet jeśli ograniczenia w przemieszczaniu się zostaną zniesione, to wiele osób prawdopodobne wstrzyma się z podróżami prywatnymi oraz służbowymi jeszcze przez jakiś czas. Wiele firm i biznesów skutecznie przestawiło się na pracę online, więc obniżony popyt na paliwa możemy obserwować jeszcze nawet w 2021 roku.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA.

Druga połowa kwietnia na rynku kawy przyniosła wyraźne przeceny – notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych zniżkowały wtedy z rejonu 120 centów za funt do okolic 104 centów za funt. Niemniej, początek maja odznacza się zupełnie innymi nastrojami inwestorów – notowania kawy arabica w USA rosną, oscylując już w rejonie 111-112 centów za funt.

Ostatnim zwyżkom cen kawy sprzyja kilka czynników. Z technicznego punktu widzenia, rejon 100 centów za funt jest uznawany przez wielu inwestorów za silną barierę dla podaży, co zresztą potwierdzało poruszanie się notowań tego surowca w ostatnich miesiącach.

Ponadto, patrząc na ten rynek od strony fundamentalnej, na nowo pojawiły się spekulacje na temat możliwych ograniczeń podaży kawy w niektórych rejonach świata ze względu na opóźnione zbiory w Ameryce Południowej. Wynikają one z niewielkiej dostępności siły roboczej w obliczu pandemii koronawirusa.

Farmerzy z Brazylii i Kolumbii, łącznie produkujących około dwie trzecie kawy gatunku arabica na świecie, będą potrzebować około 1,25 mln tymczasowych pracowników do realizacji zbiorów kawy. Oczywiście potrzebę zatrudnienia dodatkowych osób do zbiorów wyrażają również farmerzy z innych krajów produkujących ten surowiec, m.in. Ekwadoru czy Peru.

Jeśli dostępność siły roboczej będzie relatywnie mała – a wiele na to wskazuje – to zbiory kawy się opóźnią, a to negatywnie odbije się również na ich jakości. O ile zbiory kawy robusta dobiegają już końca, to zbiory kawy arabica dopiero się rozpoczynają. Kolejne tygodnie mogą być dla nich decydujące.

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 3

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk