• Odbierz prezent
Spokojny koniec tygodnia - zapędy inwestorów przyhamowane [Kursy walut o poranku]
Z artykułu dowiesz się:

- ile zapłacisz za najważniejsze waluty (USD, EUR, CHF, GBP)

- czy względny spokój na światowych giełdach może potrawać dłużej

Wczorajszy dzień na rynkach był bardzo spokojny, wyjątkowo wręcz spokojny w kontekście ostatnich kilku tygodni. To umożliwiło złotemu konsolidację na korzystnych poziomach i przynajmniej dzisiejszy kalendarz nie powinien tego zmienić. Po kilku dniach euforii zapędy inwestorów zostały nieco przyhamowane i wczoraj pojawiły się nawet pierwsze próby nieco większej realizacji zysków, jednak były ona niewielkie i już dziś rano są w dużym stopniu odwracane. Kalendarz był tak trochę w cieniu – lepsze dane z USA odnośnie nowych bezrobotnych nie zrobiły na inwestorach wrażenia, m.in. dlatego, że po części są efektem zmiany metodologii.

Kompletnie bez echa przeszła konferencja z udziałem szefów Fed, EBC i Banku Anglii – to znak, że inwestorzy już za pewnik przyjmują maksymalnie luźną politykę pieniężną. Jedynym czynnikiem, który mógłby zmącić ten spokój, jest rosnąca liczba przypadków COVID19 w USA (wczoraj według danych wolrdometers już ponad 160 tys.!), jednak rynek oszołomiony informacją o szczepionce (i dziwnym trafem pomijający fakt, że w tym samym dniu prezes Pfizera pozbywa się akcji) na razie tego nie zauważa. Być może zatem uda się tę sielankę dowieźć do weekendu. Dzisiejszy kalendarz nie jest jakoś specjalnie intensywny.

W USA mamy dane o inflacji PPI oraz nastroje konsumentów (Universtiy of Michigan) – nie są to pozycje, które mogłyby wywrzeć istotny wpływ na sentyment. W Polsce opublikowane będą dane o PKB za trzeci kwartał – konsensus rynkowy zakłada spadek o 1,7% r/r (godzina 10:00). Złoty zaczyna piątkowy handel stabilnie, wydaje się jednak, że przy tych poziomach i szczególnie przy dość lekceważącym stosunku do ryzyka ze strony rynków globalnych, ryzyko jest zdecydowanie po stronie osłabienia naszej waluty. O 8:15 euro kosztuje 4,4935 złotego, dolar 3,8072 złotego, frank 4,1611 złotego, zaś funt 5,0039 złotego.


Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk