• Odbierz prezent
Spokojny dziękczynny dzień na giełdach

Dzisiejsza sesja należy do spokojniejszych. Niestety w tym przypadku spokojna oznacza powolne zsuwanie się indeksów po ostatnich wzrostach. W dużej mierze za dzisiejszy brak zmienności odpowiadają Stany Zjednoczone, a w zasadzie brak sesji ze względu na Święto Dziękczynienia. Czy jednak jutro na rynkach zapanuje szaleństwo zakupów, biorąc pod uwagę amerykańskie święto konsumpcjonizmu, czyli Black Friday? Dzisiaj amerykański rynek akcji jest zamknięty, ze względu na trwające dzisiaj Święto Dziękczynienia. Z kolei jutrzejszego dnia rynek w USA zamknie się wcześniej, nie tylko ze względu na dzisiejsze święto, ale również Black Friday, czyli początek świątecznego szaleństwa zakupowego. W ten dzień wiele amerykańskich sklepów robi ogromne promocje w celu pozbycia się zalegającego towaru. Oczywiście ten rok jest zupełnie inny, co z pewnością przyniesie zdecydowanie mniejsze przychody niż w latach poprzednich.

Rynek skupia się w tym momencie na zupełnie innych kwestiach, czyli przede wszystkim na tym, jak szybko powrócimy do normalności. Z kolei to jest zależne od tego, kiedy szczepionki trafią do użycia. Kandydatami są szczepionki Pfizera, Moderny oraz AstraZeneca. W tym ostatnim przypadku doszło do spekulacji, że firma zawyża swoje dane, co w odpowiedzi spotkało się z komunikacją dodatkowych testów. Jak twierdzi jednak firma, nie dojdzie do opóźnienia ewentualnej akceptacji szczepionki do użycia w USA czy w UK. Kwestia szczepionek to na razie spekulacje i brak konkretnych danych. Dużo wobec tego szumu medialnego, który nadmuchuje całą sprawę. Dzisiaj na rynkach o poranku panowały raczej dobre nastroje, które dosyć szybko zmieniły swój kierunek. Ostatecznie wszystkie kluczowe indeksy z Polski straciły dzisiejszego dnia, co również było widoczne na większości europejskich parkietów. Dzisiaj uwaga skupiała się na dwóch największych spółkach z WIG20, które opublikowały swoje wyniki finansowe.

Oczekiwania w stosunku do wyników Allegro były bardzo wywyższone i pomimo zanotowania ogromnych wzrostów w porównaniu do poprzedniego roku, akcje spółki straciły dzisiejszego dnia. Wymaganiom nie sprostał również CD Projekt. Co ciekawe jak na drugą spółkę w GPW zysk netto spółki wygląda mizernie i wynosi za Q3 zaledwie 23,4 mln złotych. Oczekiwania wskazywały na 25 mln. Akcje spółki również zakończyły dzisiejszy dzień spadkami, choć początkowo akcje drożały, podwyższając kurs indeksu WIG20. Ostatecznie na rynkach obserwowaliśmy dzisiaj umiarkowane spadki. Tracą również kontrakty na Wall Street. Jutro sesja w USA zakończy się wcześniej, gdyż o 19 polskiego czasu. Z kolei w Europie warto zwrócić uwagę na DAXa, który stracił 0,44%, natomiast WIG20 stracił 0,57%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk