• Odbierz prezent
Spokojna sesja na światowych rynkach. Czy wiadomości z amerykańskiego rynku pracy wstrząsną końcówką dnia?
fot. freepik.com

W dzień po Święcie Dziękczynienia, czyli 26 listopada, cały świat obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa. Rynek natychmiastowo zareagował na informacje o odkryciu nowej mutacji w RPA. Przed otwarciem sesji europejskiej największe indeksy giełdowe, takie jak Euro Stoxx, DAX czy londyńskie FTSE, spadły o niemal 4%. Po drugiej stronie Atlantyku inwestorzy zareagowali z mniejszą paniką – indeksy NASDAQ 100, Dow Jones i S&P 500 straciły około 2%. Możemy się domyślać, że miało to związek ze skróconą piątkową sesją, bowiem amerykańskie giełdy zamykały się wcześniej ze względu na święto.

Rynek w reakcji na nowy wariant Covid-19  - 1

NASDAQ 100, YTD, źródło: baha.com

Poniedziałek pokazał nam spory entuzjazm traderów z Ameryki Północnej

Technologiczny indeks NASDAQ 100 odrobił swoje piątkowe spadki i wzrósł o 2,19%. S&P 500 zaliczył swoją największą zwyżkę od 14 października, była to zmiana o 65,65 punktów (1,3%) w jednodniowej zmianie wyceny. Miało to związek z wypowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych – Joe Bidena, który oznajmił, że walka z nowym wariantem Omikron nie będzie wymagała „lockdownów”. Dodatkowo zaznaczył, iż działania prewencyjne będą bazowane na „wiedzy naukowej, nie chaosie i zamieszaniu”.

We wtorek prezes firmy Moderna (Stephane Bancel) powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że przewiduje mniejszą skuteczność w działaniu obecnych szczepionek, a powstanie takich, które będą odporne na nowy wariant, może potrwać nawet 4 miesiące. Moderna straciła po tej wypowiedzi 4% podczas wtorkowej sesji. Dodatkowo firma Regeneron poinformowała, że ich metoda leczenia antygenami może wywołać podatność na wariant Omikron. Cena akcji spółki zanurkowała o 3%.

Rynek w reakcji na nowy wariant Covid-19  - 2

EuroStoxx 50, YTD, źródło: baha.com

Podczas środowej sesji dowiedzieliśmy się o pierwszym przypadku Omikronu w USA

Biuro Gubernatora Kalifornii (miejsca odnotowania pierwszego przypadku wirusa) apelowało o spokój, jako iż nie zebrano jeszcze wystarczająco dużo informacji na temat nowego wariantu koronawirusa. Nie uspokoiło to jednak inwestorów, którzy panicznie wyprzedawali akcje pod koniec sesji giełdowej. NASDAQ 100 w drugiej połowie sesji stracił aż 3,7%, co ostatecznie spowodowało zamknięcie dnia stratą 1,8%.

Podczas czwartkowej sesji indeksy na Wall Street odrobiły część straty, NASDAQ 100 wzrósł o 0,83%, a indeks S&P 500 podrożał o 1,42%. Pozytywnie zaskoczyły inwestorów wiadomości makroekonomiczne dotyczące rynku pracy w USA, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 222 tys. wobec konsensusu na poziomie 240 tys.

Rynek w reakcji na nowy wariant Covid-19  - 3

DAX Index, YTD, źródło: baha.com

Początek piatkowej sesji przebiegał bardzo spokojnie na rynkach europejskich

O godzinie 11:00 kontrakty futures DAX drożeją o 0,11%, a notowania brytyjskiego FTSE 100 zwyżkują o 0,14%. Podczas początkowej fazy sesji giełdowej widać brak zdecydowania wśród inwestorów. Indeks zmienności VSTOXX traci prawie 2%. O godzinie 14:30 zostanie opublikowana dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą mieć kluczowy wpływ na dalszy przebieg sesji giełdowej.

Daniel Targosz, Superfund TFI, 2021.12.03


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk