• Odbierz prezent
Spojrzenie techniczne: Notowania eurodolara (EUR/USD) przed PMI z UE i USA. Zobacz, jak może zareagować ta para walutowa na istotne dane
fot. Materiał własny

Ostatnia bezczynność głównej pary walutowej może być związana z mieszanymi katalizatorami dotyczącymi strefy euro i USA. Jeśli chodzi o UE, to na starym kontynencie narastają obawy o spowolnienie gospodarcze.

Należy jednak zauważyć, że sondaż Reutersa sugerujący podwyżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) o 0,75% w 2022 r. stanowi wyzwanie dla ruchu spadkowego tej pary.

Z drugiej strony, czteromiesięczny spadek oczekiwań inflacyjnych w USA i zeznania przewodniczącego Fed Jerome'a Powella, który opowiedział się za obecną polityką pieniężną, napędzają notowania EUR/USD. Powell uznał, że obecny kierunek polityki monetarnej jest odpowiedni do walki z problemami inflacyjnymi. Warto jednak zauważyć, że gotowość szefa Fed do stosowania agresywnych środków, bez względu na ich konsekwencje, wydaje się, że podłożyła nogę pod zielonego dolara. Brak ruchu na rynkach obligacji, a także kontraktów terminowych na akcje, również ogranicza bezpośrednie zachowanie się EUR/USD.

Warto zauważyć, że inwestorzy EUR/USD powinni poczekać na wstępne odczyty S&P Global PMI za czerwiec, które zostaną opublikowane najpierw dla Niemiec, a dopiero potem dane dotyczące strefy euro i USA. Ważna będzie również druga tura zeznań prezesa Fed Jerome'a Powella. Jeżeli odczyt wskaźnika PMI okaże się słabszy, para EUR/USD może mieć powody do realizacji ostatnich zysków.

Ponadto, odrzucenie przez prezesa Fed Powella możliwości dalszych podwyżek stóp procentowych, innych niż te, które są już znane, może również zaważyć na notowaniach.

 

 

TECHNICZNIE:

Para EUR/USD wpadła w ruch boczny po niewielkiej korekcie od okrągłego poziomu oporu na 1,0600. W szerszym ujęciu, aktywo od zeszłego tygodnia porusza się w przedziale 1,0444-1,0601. Waluta jednak utrzymuje się powyżej 200-okresowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) na poziomie 1,0534, co stanowi wsparcie dla byków waluty wspólnej wobec zielonego dolara.

Byki ze strefy euro obroniły również 20-okresową EMA na poziomie 1,0558, co świadczy o ich sile. Dodatkowo, byczy krzyż na MACD sugeruje dalsze wzrosty notowań. Dzięki temu, kupujący EUR/USD są gotowi zmierzyć się z przeszkodą na poziomie 1,0610, na którą składają się 50-DMA i 21-DMA.


Łukasz Klufczyński

Analityk InstaForex Polska. Wieloletni obserwator oraz pasjonat rynków giełdowych i walutowych. Autor wielu webinarów z zakresu analizy technicznej, fundamentalnej, psychologii inwestowania i obsługi platformy MT4. Kładzie nacisk na elementy fundamentalne, podpierając się analizą techniczną, a celem jest bezpieczne inwestowanie i money managment. Jego zdaniem najlepiej zarabiać tam, gdzie są duże pieniądze i właśnie to spowodowało zainteresowanie tematem rynków i inwestycji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk