• Odbierz prezent
Spojrzenie średnioterminowe na polskiego złotego. Jak zachowa się kurs dolara, euro, franka i funta?

Po okresie bardzo dynamicznego umacniania się polskiego złotego, następnie doszło do uspokojenia notowań. Płaski charakter korekty, która przybrała postać konsolidacji, może nam podpowiadać, co jest bardziej prawdopodobne w przyszłości. Czy kurs dolara (USD/PLN), euro (EUR/PLN), franka CHF/PLN i funta (GBP/PLN) ponownie zacznie się osłabiać do polskiego złotego?

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

Kurs dolara (USD/PLN) zyskuje dzisiaj na wartości w stosunku do polskiego złotego. Obecnie kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) wynosi 3,9123 zł, co stanowi zmianę o +0,32%. Jednak z punktu widzenia średnioterminowego, znajdujemy się obecnie na poziomie wsparcia. Przełamanie zielonej linii wsparcia, może przynieść kolejną falę umocnienia polskiego złotego względem dolara. Ewentualny wzrost i przebicie linii czerwonej, mogłoby świadczyć o próbie zakończenia ostatniego trendu spadkowego.

USDPLN 

Wykres 1: kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) (1 miesiąc)

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Kurs euro (EUR/PLN) także się dzisiaj umacnia względem polskiego złotego. Kurs euro (EUR/PLN) to obecnie 4,4318 zł, czyli zwyżkuje o +0,34% w stosunku do poziomu poprzedniego odniesienia. Z szerszej perspektywy ostatnią falę zwyżkową możemy rozpisać jako trójfalową korektę ABC. W takim przypadku, sygnałem sprzedaży byłoby trwałe wyłamanie zielonej linii.

 EURPLN

Wykres 2: kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) (1 miesiąc)

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

Kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) również podwyższa swoje notowania względem polskiego złotego. Tutaj aprecjacja jest jeszcze większa. Kurs franka (CHF/PLN) zmienia się dziś o +0,48% i wynosi 4,1291 zł. Kluczowe znaczenie w średnim terminie, będzie miało zachowanie kursu podczas testu ostatnich dołków zaznaczonych zieloną linią.

CHFPLN 

Wykres 3: kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN) (1 miesiąc)

Kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN)

Kurs funta brytyjskiego (GBP/PLN) zyskuje najmocniej ze wszystkich głównych walut w stosunku do polskiego złotego. Kurs funta GBP/PLN notuje dzisiaj zmianę o +0,59%, co daje wartość 4,9490 zł. Z perspektywy średnioterminowej najważniejsze będzie zachowanie notowań na pułapie zielonej linii. Trwałe zejście, może wywalić kolejną falę umacniającą polskiego złotego.

 GBPPLN

Wykres 4: kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN) (1 miesiąc)

Za scenariuszem prowzrostowym dla polskiego złotego, przemawia szaleńczy dodruk Banków Centralnych, które wykazują ogromną determinację w zasypywaniu problemów pieniędzmi. W drodze jest już kolejny pakiet stymulacyjny z USA, który ma wynieść 1 bilion dolarów.

Warto również zapoznać się ze wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata, które mają wpływ na rynek walutowy:

Strefa Euro - bilans handlowy

Japonia - stopy procentowe

Wielka Brytania - rynek pracy

Niemcy - inflacja

Niemcy i cała Strefa Euro - indeks ZEW

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk