• Odbierz prezent
Spekulujesz na kursie euro? To warto wiedzieć przed decyzją EBC

Traderzy na rynku euro mogą mieć gołębie oczekiwania przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego. Zachowanie kursu walutowego oraz pozycjonowanie mogą sugerować, że inwestorzy stoją bardziej po krótkiej stronie rynku, ponieważ oczekuje się obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji.

Jednak, aby Mario Draghi brzmiał bardziej gołębio niż oczekuje tego rynek, musiałoby ulec zmianie określenie, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do lata 2019 roku lub musiałaby pojawić się wskazówka, że taka zmiana komunikatu nastąpi na kolejnym posiedzeniu.

Rynek stopy procentowej już przesunął swoje oczekiwania odnośnie podwyżek przynajmniej do kwietnia przyszłego roku. Uwaga podczas czwartkowej decyzji koncentruje się również na temacie kolejnej rundy długoterminowych, tanich pożyczek dla banków. Aczkolwiek rynek jest podzielony w opiniach, czy już teraz poznamy wszystkie szczegóły odnośnie TLTRO, czy poczekamy na to do kwietnia.

Niedźwiedzie na kursie euro do dolara EURUSD mogą zyskać większą pewność dla swoich pozycji, gdyby rynek na wykresie dziennym zamknął się poniżej 1,1215. Brak takich spadków mógłby prowadzić do kontynuacji trendu bocznego lub nawet short squeezu.

Bank Goldman Sachs spodziewa się, że EBC ogłosi nowy program TLTRO, co wesprze notowania euro, a z kolei Morgan Stanley widzi ograniczoną przestrzeń do gołębiej niespodzianki.

Inwestorzy na rynku opcji walutowych nie oczekują wielkiej niespodzianki podczas dzisiejszego wydarzenia. Implikowana zmienność była o poranku niższa niż w przypadku większości dni z decyzją EBC w ubiegłym roku.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk