• Odbierz prezent
Spekulować czy inwestować?
fot. freepik.com

Spekulować czy inwestować? Jak budować swój portfel długoterminowy? Czy warto prowadzić konto IKE/IKZE? O to zapytaliśmy praktyków rynku – Pawła Malika oraz Artura Wiśniewskiego, którzy na łamach swoich portali udostępniają własną strategię i podejście, które od lat przynosi zadowalające rezultaty

Rozmowa z Pawłem Malikiem, autorem bloga Gazeta Giełdowa oraz współautorem Portalu Analiz, prowadzącym konto IKE od 10 lat

 

Dawid Augustyn: Czy przez 10 lat inwestowania za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego Twoja strategia ulegała zmianom? Jeżeli tak, to w jaki sposób? 

Paweł Malik: Podstawowe zasady są takie same – selekcja spółek z dobrymi perspektywami, cyklicznie poprawiających swoje wyniki. Każda analiza to zdobywanie doświadczenia, które jest konieczne do poprawiania wyników inwestycyjnych. W ciągu tych 10 lat zmienił się zakres analizowanych spółek. Odpadły spółki z NewConnect, cechujące się niską płynnością, w ich miejsce pojawiło się więcej tych z indeksu sWIG80.

D: Czy łatwiej jest regularnie osiągać wyższe stopy zwrotu niż giełdowe indeksy? 

P: Nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Dla mnie kluczowy jest, wspomniany już, indeks sWIG80, bo statystycznie to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą wyższe stopy zwroty niż duże „molochy”.

D: Jaka jest Twoja najważniejsza reguła inwestycyjna? 

P: Dobra selekcja jest zawsze najważniejsza. Szukam spółek, które powinny poprawić wyniki w kolejnych kwartałach. I nie patrzę na to w horyzoncie wielu lat, ale miesięcy. Nie kupuję spółek z myślą, że będę miał je przez wiele lat, co jednak nie wyklucza tego, że mogę mieć akcje bardzo długo, jeżeli oceniam, że cały czas perspektywy dla spółki są dobre i jest ona niedowartościowana.

D: Jakie aktywa powinny znaleźć się w naszym emerytalnym portfelu?

P:Muszę przyznać, że dla mnie IKE to nie jest portfel emerytalny. IKE to zwolnienie z podatku „Belki”, gdy środki pozostaną do wieku emerytalnego. Ale nawet w przypadku likwidacji konta przed osiągnięciem wieku emerytalnego, IKE daje nam korzystne przesunięcie płatności podatku. Dlatego warto posiadać konto IKE.

W długim okresie (czyli perspektywie emerytalnej) zdecydowanie wystarczą dobrze wyselekcjonowane akcje i niczego więcej nie potrzeba.

D: Jak powinniśmy podchodzić do dywersyfikacji konta IKE?

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk