• Odbierz prezent
Spektakularne spadki notowań kursu CD Projekt - podsumowanie giełdowe

Pomimo wczorajszego odreagowanie na rynku akcji, dzisiejsza sesja ponownie rozpoczęła się od spadków. Za sprawą kontynuacji przeceny podczas sesji azjatyckiej, główne indeksy giełdowe w Europie otworzyły się wyraźnie poniżej ceny zamknięcia z czwartku, a usilne próby odrabiania strat nie powiodły się. Sesja na Starym Kontynencie przebiegała pod dyktando sprzedających.

W pewnej chwili widać było zaangażowanie kupujących, jednak po rozczarowujących wiadomościach od spółki Johnson&Johnson dotyczących wyników badań nad szczepionką na COVID-19, ponownie doszło do spadków. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX przecenił się 1,7%, z kolei francuski CAC40 zamknął się 2% niżej, a londyński FTSE100 stracił 1,8%. 

Wyraźne spadki obserwowaliśmy także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek stracił dokładnie 2%. Najgorzej radzącą sobie dziś spółką wśród blue chipów był CD Projekt (-16%), gdzie prawdopodobnie doszło do realizacji zysków po wczorajszym spektakularnym rajdzie wzrostowym, napędzanym między innymi przez Elona Muska. Na sporym plusie dzień zakończyły z kolei Allegro, KGHM, czy Asseco.  Jeśli chodzi o sesję w Stanach Zjednoczonych, ta również przebiega pod dyktando sprzedających. W momencie przygotowywania tego komentarza Indeks Dow Jones traci 1,3%, S&P500 notuje 1,24% straty, a Nasdaq zniżkuje dokładnie 1%.

Podwyższona zmienność na rynku akcji może utrzymywać się w najbliższym czasie, a to za sprawą głośnego w ostatnich dniach tematu związanego z olbrzymią grupą inwestorów indywidualnych z USA, którzy za cel wzięli sobie ogranie dużych funduszy. Ostatnie sesje wyraźnie pokazały, że niedoceniana grupa z Reddita jest w stanie zamieszać na Wall Street, co powoduje widoczną nerwowość. Oprócz tego wątku, inwestorzy w przyszłym tygodniu będą zwracać uwagę na dane ISM oraz piątkowy raport z rynku pracy. Warto także wspomnieć o trwającym sezonie wyników, po weekendzie poznamy raporty takich spółek jak Amazon czy Alphabet.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk