• Odbierz prezent
biotechnologia gpw

Warszawska giełda bardzo słabo zaprezentowała się w piątek, podsumowując tym samym fatalny tydzień. Mimo wszystko, choć przez cztery z pięciu sesji w tym tygodniu obserwowaliśmy spadki, to niektóre sektory mogły przynieść inwestorom zysk.

 

WIG20 stracił dziś aż 1,58%. Na czele spadających spółek mieliśmy PZU (-3,13%) i PKN Orlen (-3,03%). Na plusie dzień zakończyło tylko 6 z 20 blue chipów, a jedynym przedstawicielem największej czwórki GPW był Pekao ze wzrostem na poziomie 0,29%). Najjaśniejszą gwiazdą okazał się jednak Eurocash, który oparł się negatywnym nastrojom i zaliczył wzrost o aż 4,28%.

Mniej od blue chipów traciły średnie spółki – indeks mWIG40 spadł o 0,85%. Znacznie mniejsze spadki widoczne były w przypadku małych podmiotów – indeks sWIG80 stracił tylko 0,31%.

 

Tylko 4 z 14 indeksów sektorowych zdołały zakończyć dzisiejszy dzień na plusie, choć jeszcze rano sytuacja była zgoła odwrotna. Najwięcej zyskał dziś indeks WIG-MEDIA, którego wartość wzrosła o 1,06%, głównie dzięki udanej sesji Wirtualnej Polski. Najsłabiej wypadły spółki odzieżowe i paliwowe. Indeks WIG-ODZIEZ stracił 2,45%, przy mocnych spadkach LPP i CCC. Z kolei WIG-PALIWA spadł o 2,39%), na co największy wpływ miały silne przeceny PKN Orlen i Lotosu.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) przeważał kolor czerwony. Sesję na minusie zakończyły 174 spółki (40%), a akcje 129 podmiotów (30%) poszły w górę.

 

Spadki ‘importowane’ z Wall Street

Trzeba przyznać, że to był bardzo nieudany tydzień dla polskiej giełdy. Poniedziałkowa sesja jeszcze tego nie zapowiadała,  gdyż wtedy obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty. Kierunek spadkowy został obrany we wtorek pod koniec sesji na warszawskim parkiecie. Silne spadki rozpoczęły się wtedy po otwarciu giełd w Stanach Zjednoczonych – amerykańskie indeksy nurkowały, za czym podążyły indeksy giełdowe w innych częściach świata, w tym w Polsce. W stanach Zjednoczonych ruch w dół był jeszcze kontynuowany po części w środę, a później sytuacja uspokoiła się. Pozytywne nastroje szybko powróciły za to na rynek niemiecki, gdzie od środy DAX odrobił wtorkowe załamanie. Indeks WIG nie zdołał jednak wyhamować spadkowej dynamiki i do końca tygodnia obserwowaliśmy systematyczne opadanie – każda z sesji od wtorku do piątku była sesją z zamknięciem niższym niż dzień wcześniej.

 

WIG

wig

 

Analizując indeksy sektorowe warszawskiej giełdy zauważymy, że niektóre mogły dać w tym tygodniu inwestorom zysk. W zasadzie tylko 6 z 14 indeksów sektorowych zakończyło ten tydzień niżej niż poprzedni, co nie sugerował wyraźnie spadkowy kierunek indeksu WIG. Niestety, spadki zaliczyły kluczowe sektory – traciły banki, spółki paliwowe, wydobywcze i energetyczne. WIG-PALIWA stracił 4,70%, WIG-GORNIC 3,31%, WIG-ENERG 2,93%, a WIG-BANKI 2,35%. Na przestrzeni całego tygodnia najwięcej stracił jednak indeks WIG-CHEMIA, który jeszcze w poniedziałek mocno zwyżkował. Ostatecznie jednak silne spadki w szczególności Grupy Azoty, ale także Ciechu, sprowadziły go o 6,76% poniżej poziomu z ubiegłego piątku.

W tym tygodniu warto było postawić na spółki produkujące leki. Może to wydawać się dziwne, że akurat branża biotechnologiczna, uchodząca za dość ryzykowną w inwestowaniu, w okresie słabych nastrojów giełdach mocno zyskiwała. Do połowy tygodnia świetnie radziły sobie Mabion i PZ Cormay. Ostatecznie jednak perełką okazał się Bioton, którego akcje tylko w piątek szły w górę o 14,57%, a w porównaniu do ubiegłego tygodnia zyskały aż 27,8%. Bioton jest dopiero trzecią największą spółką w indeksie WIG-LEKI (po Mabionie i Celon Pharmie), który w tym tygodniu urósł o 3,30%. Pozostałe najlepsze indeksy sektorowe to WIG-MEDIA (+2,36%), WIG-SPOZYW (+1,36%) i WIG-MOTO (+1,03%).

 

Zmiany w indeksach

Piątkowa sesja była ostatnią, podczas której w składzie indeksu WIG20 znajdowała się spółka Asseco Poland (gigant branży IT może oczywiście jeszcze do niego wrócić w przyszłości). Po dokonaniu przez GPW rewizji składu indeksów do grona blue chipów wskoczy CD Projekt. To doniosłe wydarzenie, gdyż po raz pierwszy w indeksie WIG20 będziemy mieć spółkę gamingową. W indeksie zabraknie za to przedstawicieli sektora informatycznego. CD Projekt będzie z kolei trzecią spółką w gronie blue chipów (obok PZU i Eurocashu), która nie należy do żadnego z 14 indeksów sektorowych.

Asseco Poland, w ramach wymiany miejsc z CD Projektem, zaliczy ‘spadek’ do indeksu mWIG40. Nowym podmiotem wśród średnich spółek stanie się również GetBack. Spółka zajmująca się windykacją wierzytelności zaliczy awans z indeksu sWIG80, a w przeciwną stronę powędruje Neuca. Nowe spółki w indeksie ‘maluchów’ to również Arctic Paper, BSC Drukarnia Opakowań, PlayWay, Quercus TFI i Toya. Poza indeks sWIG80 wypadają CFI Holding, Inter Groclin Auto, Polwax, Serinus Energy i Work Service.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk