• Odbierz prezent
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie nie przynosi istotnych zmian w nastrojach inwestorów. Ceny tego surowca wciąż znajdują się pod presją podaży. Cena ropy WTI nieznacznie przekracza 19 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują już w okolicach 20 USD za baryłkę.

Cieniem na perspektywach rynku ropy naftowej kładzie się niedostatek wolnego miejsca w magazynach tego surowca. To właśnie on był najważniejszą przyczyną zejścia notowań ropy do ujemnych poziomów tydzień temu – i to on sprawia, że inwestorzy obawiają się powtórzenia tego scenariusza przy wygasaniu kolejnej serii kontraktów na ropę naftową.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wielu inwestorów zabezpiecza się przed tym scenariuszem, przerzucając się na handel kontraktami o dalszym terminie wygasania. Ten fakt jest prawdopodobnie główną przyczyną obecnej presji na notowania ropy w czerwcowym kontrakcie.

Tymczasem liczba funkcjonujących wiertni w Ameryce Północnej cały czas spada, co przynajmniej częściowo łagodzi presję związaną z nadwyżką notowań ropy. Według danych Baker Hughes, w Stanach Zjednoczonych jest już najmniej działających punktów wydobycia od lipca 2016 roku, natomiast w Kanadzie ta liczba jest najniższa od co najmniej 2000 roku.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Na rynku kawy hossy wciąż nie widać.

W drugiej połowie marca notowania kawy dynamicznie zwyżkowały. Kilkusesyjny ruch w górę wiązał się bezpośrednio z obawami o skutki koronawirusa na rynku kawy. Mniejsze lub większe problemy odczuły bowiem praktycznie wszystkie podmioty działające na rynku kawy – od producentów, przez importerów i firmy wypalające ziarna kawy, aż po właścicieli kawiarni oraz konsumentów.

Największe obawy wzbudziły zaburzenia dotyczące handlu kawą. Pojawiły się spekulacje, że ze względu na ograniczenia w transporcie, w niektórych częściach świata kawy może zabraknąć lub jej ceny mogą istotnie wzrosnąć.

Niemniej, na razie te obawy się nie spełniły, a podaż kawy na świecie pozostaje spora. O ile na samym początku pandemii faktycznie wiele firm oraz indywidualnych konsumentów kupowało duże ilości kawy na zapas, w obawie przed jej późniejszymi brakami, to obecnie zjawisko to wyhamowało, a konsumenci wykorzystują wcześniej kupiony surowiec.

W rezultacie, na razie notowania kawy arabica nie oddalają się istotnie – i nie na długo – od okolic 100 centów za funt. Obecnie cena tego surowca w USA wynosi około 107 centów za funt. O ile nie możemy wykluczać krótkoterminowych ruchów wzrostowych i kolejnego odbicia się cen kawy w górę, to na razie wiele wskazuje na to, że takie ruchy będą krótkoterminowe.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej - 3

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk