• Odbierz prezent
Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej. Cięcie stóp przez Fed bez większego wpływu na cenę złota

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Presja sprzedających doprowadziła ceny ropy WTI do bariery w okolicach 30 USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej nadal utrzymują się negatywne nastroje związane z możliwymi konsekwencjami koronawirusa na globalną gospodarkę. Kolejne ograniczenia w globalnym handlu, transporcie czy podróżach sprawiają, że prognozy popytu na ropę na świecie są coraz niższe.

Dodatkowo, producenci ropy naftowej walczą o odbiorców poprzez obniżki cen surowca. Wojna cenowa rozpoczęła się od cięcia cen ropy przez Arabię Saudyjską dla kupujących z Europy i Azji, co skłoniło inne kraje do uatrakcyjnienia swojej oferty.

Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dla wielu amerykańskich firm z branży łupkowej, przedłużająca się wojna cenowa może oznaczać bankructwo. Już teraz mocno obniżone zostały wydatki na infrastrukturę naftową na najbliższe miesiące i lata. Te czynniki sprawiają, że liczba funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie zacznie spadać w nieodległej przyszłości.

Na razie notowania ropy naftowej pozostają pod wyraźną presją podaży. Niemniej, szansą na odbicie cen tego surowca w górę są właśnie oczekiwania ograniczenia produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych. Pewnym wsparciem dla strony popytowej są również zapewnienia o zamiarze uzupełnienia zapasów ropy naftowej w kluczowych gospodarkach świata. Swoje strategiczne rezerwy mają uzupełniać m.in. Stany Zjednoczone (z obecnych 634 mln baryłek do maksymalnie 714 mln baryłek), niemniej inwestorzy wątpią w to, że dodatkowe zakupy na rezerwy będą w stanie zrównoważyć efekt spadającego popytu z innych źródeł oraz rosnącej podaży.

Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cięcie stóp przez Fed bez większego wpływu na cenę złota.

Zaskakujące cięcie stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną sprawiło, że notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od ruchu w górę. Nie trwał on jednak długo – po zwyżce do okolic 1570 USD za uncję, notowania złota zawróciły w dół i obecnie poruszają się znów poniżej 1530 USD za uncję.

Słabość notowań złota w obliczu sprzyjających stronie popytowej wiadomości, pokazuje, że inwestorzy na rynku tego kruszcu nadal nie widzą w złocie „bezpiecznej przystani” w tak dużym stopniu, jak w gotówce. Pokazuje to wyraźnie sytuacja na wykresie indeksu amerykańskiego dolara.

Taki stan był widoczny również podczas krachu w 2008 r. Wtedy przez kilka tygodni notowania złota traciły na wartości razem z innymi aktywami. Zniżka okazała się jednak mniejsza niż na rynkach pozostalych surowców, a także złoto szybciej zaczęło nadrabiać spadki. Niewątpliwie również obecna niepewność na globalnych rynkach sprzyja powrotowi cen złota do zwyżek – co jednak nie wyklucza tego, że będzie trzeba na to poczekać.

 

Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk