• Odbierz prezent
Spadki światowych indeksów. Powyborczy poniedziałek na GPW

Główne indeksy światowe rozpoczęły poniedziałkowe sesje od korekty piątkowych wzrostów. Widać, że paliwo do ich poprawiania, w postaci pierwszego porozumienia na linii Waszyngton - Pekin oraz deklaracji FED o zakupie aktywów o wartości 60 mld USD miesięcznie, powoli się kończy. Donald Trump zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, Chiny natomiast obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych. Zaskoczeniem dla niektórych mogą być komentarze chińskiej strony o konieczności dalszych rozmów przed sfinalizowaniem pierwszej fazy umowy handlowej. Część analityków skomentowała ustalenia raczej jako zawieszenie broni niż zawarcie porozumienia.

W Polsce poznajemy wyniki wyborcze z kolejnych okręgów.

Zaskoczenia nie ma. PiS będzie dalej rządził w polskim Sejmie. Problemem może okazać się osiągnięcie większości w Senacie. Tak czy inaczej rynki przyjęły neutralnie wyniki wyborów, które były zbieżne z większością sondaży. Analitycy zakładają kontynuację polityki gospodarczej rządu.

Na zamknięciu WIG spadł o 0,44%, a WIG20 o 0,53%. Najsłabszą spółką w gronie WIG20 jest ładniej rosnąca w poprzednim tygodniu Jastrzębska Spółka Węglowa (-8,12%). Tu przyczyną była geopolityka. Akcje PKO BP straciły w poniedziałek 3,32%. W tym przypadku niekorzystne okazało się ogłoszenie wyroku dla Getin Noble Bank przez Sąd Apelacyjny w sprawie dotyczącej klauzul abuzywnych w kredycie frankowym. Wyrok ten zapowiadać może dalsze negatywne orzecznictwo w przypadku podobnych umów frankowych. Warto zaznaczyć dobre zachowanie akcji spółek gamingowych, m.in. Ten Square Games (+8,29%) oraz CD Projekt (+2,53%).

W tym tygodniu zaczyna się okres publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek za 3 kw. 2019 r.

Po wygaśnięciu impulsu podatkowego, analitycy spodziewają się niewielkich średnich wzrostów zysków. W środę ukaże się też wynik sprzedaży detalicznej w USA we wrześniu. Polscy inwestorzy chętnie poznają we wtorek wrześniową inflację a w piątek poziom produkcji przemysłowej.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk