• Sklep
  • Odbierz prezent
analiza ropa
Z artykułu dowiesz się:

Jakie czynniki wpływają na cenę ropy naftowej

W cieniu tematu topowego tematu ostatnich dniach – Brexitu, otrzymaliśmy dzisiaj kolejny odczyt zapasów ropy naftowej. O 16.30 dowiedzieliśmy się, że zapasy zmniejszyły się jedynie o 0,917 miliona baryłek ropy wobec oczekiwanego spadku o 1,67 miliona baryłek. Negatywny odczyt dotyczący zapasów okazał się kolejnym czynnikiem po ryzyku dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej opowiadającym się za osłabieniem ceny ropy naftowej.

Warto wspomnieć w tym miejscu słowa Michaela Wittnera – głównego analityka surowcowego Societte Generale, który powiedział, że „do końca tygodnia rynek ropy będzie całkowicie skoncentrowany na tym co się dzieje w Wielkiej Brytanii.” Ponadto dodał, że ostatnie spadki są spowodowane w bardzo dużej mierze odejściem od ryzykownych aktywów do jakich należy ropa i fundamentalne informacje mają w obecnym czasie mały wpływ na cenę.

Efektem tego jest kolejny zdecydowany spadek ceny ropy jaki dzisiaj oglądamy – w tej chwili dochodzący do wartości prawie 2 dolarów za baryłkę.

 

 Ropa WTI, DziennyFXMAG forex spadki na ropie 1

 

Na wykresie dziennym ropa mimo dalej występującego głównego trendu wzrostowego dzisiaj przebywa pod linią Kijun sen, a jej kolejność wobec Tenkan sen przemawia za jego korektą. Mimo to średnia Chikou span nadal pokazuje wzrostowy sentyment.

Najbliższym wsparciem dla ceny jest pierwsza krawędź chmury wzrostowej Senkou span A, a następnym ważnym poziomem jest minimum oglądane w zeszłym tygodniu w okolicy 46.5 dolarów za baryłkę.

Dopóki nie poznamy decyzji w sprawie Brexitu na rynku będzie panowała niepewność, która powinna sprowadzić cenę ropy na niższe poziomy.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk