• Odbierz prezent
Spadki kursu euro względem dolara (EUR/USD). Frank po 4,30 złotego. Funt na poziomie 5,20 PLN

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara na niższych poziomach. Brak jest dynamicznych ruchów na notowaniach powiązanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5352 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1840 zł kurs dolara USD/PLN, 4,3014 złotego franka CHF/PLN oraz 5,2002 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,518% w przypadku obligacji 10-letnich.

Spadki kursu euro w relacji do dolara EUR/USD

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przyniosły spadek wyceny eurodolara do okolic 1,08 USD. Słabość euro wynikała z negatywnej reakcji rynku na informacje z niemieckiego TK. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Bundesbank musi przestać skupować obligacje skarbowe, jeśli Europejski Bank Centralny (ECB) nie dowiedzie, że ich kupno jest konieczne. Inwestorzy nie zakładaj, iż orzeczenie to będzie miało większy wpływ na ruchy EBC/BUBY jednak wszelkie potencjalne „zarzuty” wobec QE przyjmowane są dość nerwowo – tak tez było w tym przypadku. Co ciekawe jednak mocniejszy dolar nie rzutował zbytnio na nastroje na szerokim rynku – amerykańskie indeksy rosły, a waluty EM nie traciły (co jest zwyczajową korelacją gdy drożeje dolar). Wsparciem, dla nastrojów, było najpewniej podtrzymanie dynamicznego odbicia na ropie naftowej.

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Wydarzeniem poranka jest odczyt usługowego PMI dla Indii, który wyniósł 5,4 pkt. wobec oczekiwanych 40 pkt. W nikłym stopniu rzutuje to jednak na rynek. W zakresie globalnych danych makro warto bliżej przyjrzeć się usługowym PMI m.in. dla Włoch czy Hiszpanii. Ponadto popołudniu poznamy raport ADP z USA.

Z rynkowego punktu widzenia nie doszło do zmiany układu technicznego wokół PLN. Kurs euro w stosunku do złotego (EUR/PLN) pozostaje nad wsparciem na 4,5 PLN.

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk