• Odbierz prezent
Spadki kursu dolara względem jena (USD/JPY). Nadzieje związane z otwarciem gospodarek napędzają apetyt na ryzyko

Rynki akcji w Europie kontynentalnej i USA zamknęły się w piątek wyżej, pomimo przerażających danych o zatrudnieniu w USA. Londyński rynek akcji został zamknięty w piątek z okazji święta w Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie traderzy byli odporni na kiepskie aktualizacje gospodarcze, ponieważ ich uwaga koncentrowała się na krajach , które zniosły ograniczenia związane z kwarantanną. Szokujące ruchy, które zaobserwowano na globalnych rynkach akcji w lutym i marcu, odzwierciedlają poglądy, że gospodarki zostały poważnie dotknięte kryzysem Covid-19, jednak w ostatnich tygodniach wiele krajów podjęło kroki w kierunku ponownego otwarcia niektórych sektorów swoich gospodarek. Postęp w tym aspekcie napędzał nastroje na rynku akcji. Wczoraj premier Johnson nakreślił plany zmniejszenia brytyjskich ograniczeń. Pracownicy budowlani i wytwórcy mogą potencjalnie wznowić pracę w najbliższym czasie, co może zwiększyć zaufanie do inwestycji w akcje notowane na giełdzie w Londynie.

Nowy tydzień na rynkach finansowych

Rynki akcji w Azji zyskały w nocy dzięki optymizmowi związanemu ze zmniejszeniem ograniczeń w niektórych krajach, z kolei europejskie indeksy otwierają się na plusie. Korea Południowa i Niemcy zgłosiły wzrost liczby nowych infekcji po złagodzeniu kwarantanny. Jest to coś, o czym inwestorzy powinni pamiętać, ponieważ może to ograniczyć ponowne otwarcie kolejnych gospodarek w obawie przed drugą falą zachorowań.

 

Raport z rynku pracy w USA pod koniec ubiegłego tygodnia był bolesnym doświadczeniem. W kwietniu utracono 20,5 miliona miejsc pracy, podczas gdy ekonomiści spodziewali się utraty 22 milionów stanowisk. Stopa bezrobocia wzrosła z 4,4% w marcu do 14,7% w kwietniu, ale szacunek wyniósł 16%. Należy pamiętać, że w szczytowym momencie kryzysu kredytowego stopa bezrobocia wyniosła nieco ponad 10%. Stopa bezrobocia jest teraz na równi z poziomami ostatnio widzianymi w latach czterdziestych. Średni roczny wskaźnik zarobków skoczył do 7,9% z 3,3%, ale dane te są wypaczone w stosunku do dobrze płatnych pracowników, którzy będą pracować w warunkach kwarantanny. Raport uwzględnia tylko prace, które są nadal wykonywane, więc gdy z równania usuwa się ogromną liczbę miejsc pracy - głównie w branży hotelarskiej i turystycznej - średnia wzrasta. Przed koronawirusem wskaźnik zarobków był uważnie obserwowany, ale w świetle obecnej sytuacji stał się mniej istotny. W ciągu najbliższych kilku miesięcy kluczowa będzie zmiana zatrudnienia poza rolnictwem oraz stopa bezrobocia. W ubiegłym tygodniu wstępny odczyt liczby bezrobotnych wyniósł 3 miliony i był to piąty tydzień z rzędu, w którym liczba wniosków o zasiłek spadała.

 

W zeszłym tygodniu inwestorzy obserwowali przebieg stosunków handlowych między USA i Chinami i chociaż początkowo występowały pewne napięcia, sytuacja poprawiła się pod koniec tygodnia. Steve Mnuchin, sekretarz skarbu USA, rozmawiał przez telefon z wicepremierem Chin Liu. Rozmowy dotyczyły kryzysu zdrowotnego i gospodarki. Sytuacja ta wsparła zaufanie do rynków akcji, ale widząc, że prezydent Trump wciąż zmienia nastawienie, możliwe, że ponownie podejmie walkę z Pekinem, aby pokazać, że stawia Amerykę na pierwszym miejscu. Walka o fotel prezydencki odbędzie się pod koniec tego roku, a Chiny mogą znaleźć się na linii ognia.

Kanada opublikowała swój raport z rynku pracy w zeszły piątek. Stopa bezrobocia w kwietniu wzrosła do 13%, ale było to znacznie mniej niż 18%, które przewidywali ekonomiści. Zmiana zatrudnienia spadła o 1,99 miliona, a około 75% utraconych miejsc pracy było pełnoetatowych, co jeszcze bardziej dotknie kanadyjską gospodarkę.

Dane handlowe z Niemiec pokazały negatywny obraz popytu wewnętrznego i zewnętrznego. W marcu eksport spadł o 11,8%, co było znacznie gorsze od oczekiwań na poziomie 5%. Import spadł o 5%. Niemcy są dużym eksporterem, więc gwałtowny spadek eksportu podkreśla słabość popytu światowego.

Christine Lagarde, szef EBC, wezwała europejskich przywódców do opracowania „szybkiego, dużego i symetrycznego” planu finansowego, który miałby pomóc gospodarce strefy euro. Państwa członkowskie UE są nadal podzielone co do sposobu reagowania na kryzys. Dużą kwestią sporną jest to, ile zostanie wypłaconych dotacji, a ile pożyczek. Mówiąc ogólnie, gospodarki południowe, takie jak Włochy, wolą większą część dotacji, podczas gdy kraje północne, takie jak Holandia, popierają udzielanie pożyczek. Dopóki obecne są podziały wewnętrzne, blok i euro prawdopodobnie pozostaną w trudnej sytuacji.

Rynek ropy przyspieszył w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ amerykańscy producenci ropy ograniczali produkcję. Najnowszy raport Baker Hughes wykazał, że liczba aktywnych platform wiertniczych w USA spadła o 34, do 374, co jest rekordowo niskim wynikiem. Ponadto optymizm związany z ponownym otwarciem niektórych gospodarek dał handlowcom nadzieję, że popyt wzrośnie.

Złoto odnotował skok zmienności po raporcie o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Metal zakończył spadki w piątek po południu, ale nadal pozostawał na poziomie powyżej 1700 USD. W ciągu ostatnich kilku tygodni złoto nie było ukierunkowane. Teraz, gdy coraz więcej krajów łagodzi ograniczenia, popyt na kruszec może spaść, ponieważ niektórzy inwestorzy chętnie podejmują większe ryzyko i kupują akcje.

O 10:00 zostanie opublikowany raport z włoskiej produkcji przemysłowej. Publikacja ma wynieść -20%, podczas gdy odczyt w lutym wyniósł -1,2%.

Główne pary walutowe

Kurs euro względem dolara EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.    

 

Kurs funta wobec dolara GBPUSD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się powyżej 50-dniowej MA przy 1,2389, tendencja pozostaje wzrostowa. 200-dniowa MA przy 1,2649 może stanowić opór. Przełamanie 1,2389 może z kolei skierować notowania na 1,2165.

Kurs euro w relacji do funta EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8656, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,8865 stanowi opór. Przełamanie 0,8656 może otworzyć drogę na test 0,8600.

Kurs dolara w stosunku do jena USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,22 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór. 

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 55 punktów do 5,990

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 106 punktów do 11,010

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 31 punktów do 4,580        

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Cena złota – sentyment dla kasowego kontraktu CFD na złoto, wskazuje na utrzymującą się dominację byków. Ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze utrzymuje się nastawienie wzrostowe (72%, wzrost o punkt procentowy w stosunku do odczytów z zeszłego tygodnia). W przypadku wartości pozycji, dominacja pozycji długich wynosi 61% – tu również jednopunktowy wzrost w stosunku do piątku.

Germany 30  –  nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX wskazują na malejące niedźwiedzie i kierunek ku wyrównaniu. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 56%, trzy punkty niżej w stosunku do ostatniego notowania z zeszłego tygodnia. W przypadku wartości otwartych transakcji: 60% to pozycje Sprzedaj, natomiast w tej kategorii odnotowaliśmy spadek czteropunktowy w stosunku do ostatnich odczytów z poprzedniego dnia notowań.

Kurs euro wobec dolara EUR/USD – niezdecydowanie wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na EUR/USD. Ilościowo pozycje Kup stanowią dziś 63% (bez zmian w stosunku do piątku). Po stronie wartości pozycji, transakcje Sprzedaj znajdują się na poziomie 53% - w tym miejscu nastąpił spadek o wartości dwóch punktów procentowych.  

Nadzieje związane z otwarciem gospodarek napędzają apetyt na ryzyko - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk