• Odbierz prezent
Spadki kursu dolara (USD). Amerykańsko-europejska dywergencja. Sytuacja na rynkach finansowych

Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem publikacji ważnych danych makroekonomicznych. Pojawią się one m.in. w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych, czyli w rejonach świata, które zupełnie inaczej postrzegane są przez inwestorów pod kątem podejścia do pandemii koronawirusa i perspektyw na kolejne miesiące.

O ile inwestorzy wierzą w to, że europejska gospodarka będzie powoli, ale stabilnie, powracać na właściwy tor, to oczekiwania dotyczące sytuacji w Stanach Zjednoczonych są zgoła odmienne. USA przodują w niechlubnych statystykach dotyczących liczby przypadków koronawirusa oraz zgonów z nim powiązanych – a na razie niewiele wskazuje na to, żeby sytuacja miała się istotnie poprawiać.

Brak konsensusu rządzących w sprawie dodatkowego programu stymulacyjnego w USA także kładzie się cieniem na tamtejszą gospodarkę. Co prawda dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się lepsze od oczekiwań, ale jest to marne pocieszenie w obliczu ogromnej, 30-milionowej rzeszy osób pozostających bez pracy w tym kraju.

W dzisiejszych danych makro z Europy i USA inwestorzy będą więc wypatrywać przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, czy dywergencja pomiędzy sytuacją w obu tych rejonach świata nadal się utrzymuje. Na razie eurodolar pozostaje przez nią wspierany, zaś dolar nadal znajduje się pod spadkową presją.

 

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk