• Odbierz prezent
Spadki indeksów giełdowych. Spółka KGHM w górę. Podsumowanie tygodnia

Główne indeksy w USA zakończyły zeszły tydzień mieszanie, przy czym generalnie duże spółki zanotowały lepsze stopy zwrotów niż spółki o małej kapitalizacji. Indeks spółek technologicznych, Nasdaq (+4,01%), wypadł najlepiej i osiągnął nowy rekord, w dużej mierze dzięki wzrostom akcji spółek takich jak: Amazon, Apple, Facebook i Netflix, które notują lepsze wyniki z uwagi na pandemię.

Dwie ostatnie spółki miały również wpływ na dobre wyniki sektora usług komunikacyjnych, który stanowił jeden z lepszych komponentów indeksu S&P 500 (+1,76%). Warto nadmienić o słabym performance spółek energetycznych, które traciły w ślad za cenami ropy naftowej, które spadły poniżej 40 USD za baryłkę. Indeks ISM sektora usług (57,1 vs 45,4 w miesiącu maju), będący miarą warunków biznesowych, odnotował największy miesięczny wzrost i wrócił do ekspansji (odczyt powyżej 50 pkt). Jednak wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków COVID-19 i kilkoma stanami spowalniającymi lub wycofującymi się z ponownego otwarcia gospodarki, ożywienie prawdopodobnie zacznie tracić na sile. Niepewność, co do rozwoju pandemii koronawirusa i polityczny wynik wyborów w USA prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach, z drugiej strony niskie stopy procentowe oraz bodźce monetarne i fiskalne powinny pomóc w utrzymaniu ożywienia gospodarczego jeszcze w tym i 2021 roku.

W Warszawie natomiast w ostatnim tygodniu notowaliśmy niewielkie zmiany głównych indeksów. WIG spadł o 0,2%, WIG20 o 0,1%, a mWIG40 o 0,4%. Najlepiej zachowywał się, nie pierwszy raz, indeks najmniejszych spółek, sWIG80 (+1,38%). Najkorzystniej w ostatnim tygodniu z wymienionego indeksu zaprezentowały się CI Games (+21,74%, dobra sprzedaż gry Sniper Ghost Warrior Contracts), oraz Forte (+23,81). Po drugiej stronie znalazł się tym razem Mabion (-34,76%), po kolejnym opóźnieniu rejestracji cząsteczki MabionCD20. W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje KGHM (+8,21%), które w poniedziałek powiększyły wzrosty o 6,28%.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk