• Odbierz prezent
Spadki indeksów giełdowych. S&P i DOW w dół. Podsumowanie tygodnia

Wraz z osłabieniem nastrojów inwestorów, spowodowanym obawami przed drugą falą globalnej pandemii oraz wątpliwościami dotyczącymi szybkiego ożywienia gospodarczego, posiadacze amerykańskich akcji zanotowali najgorszy tygodniowy spadek wartości portfeli od marca (S&P 500 -4,78%, DOW -5,55%). Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych ani zasad programu skupu aktywów. Zaprezentowała natomiast pogląd jakoby, stopy procentowe miały pozostać bliskie zera do 2022 r., co wsparła ostrożnymi prognozami gospodarczymi. Taki ton Fedu w połączeniu z wiadomościami o przyspieszeniu dynamiki nowych infekcji i hospitalizacji w niektórych stanach USA wywołał realizacje zysków. Kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji będą słowa prezesa FED, Jarome Powela, który przemawiać będzie przed amerykańskim Kongresem we wtorek i środę.

Akcje w Europie, po czterech tygodniach zysków, w obawie przed ponownym rozprzestrzenianiem się infekcji koronawirusem i opóźnionym ożywieniem gospodarczym, podążały za swoimi amerykańskimi odpowiednikami. Ogólnoeuropejski Indeks STOXX Europe 50 zakończył tydzień 6,81% niżej. Wśród rynków europejskich niemiecki Xetra DAX spadł o 6,99%, francuski CAC 40 spadł o 6,90%, a włoski indeks FTSE MIB spadł o 6,44%.

Nowy tydzień nie przynosi poprawy sentymentu dla posiadaczy akcji. Przed godziną 17:00 indeksy spadają zarówno w USA jak i Europie. Z Chin napływają niepokojące wiadomości o zamknięciu największego targowiska owocowo-warzywnego w Pekinie z uwagi na odkrycie nowych ognisk koronawirusa. Niepokojące jest to, że nowe zakażenia miały zostać spowodowane wirusem nowego typu. Oczekujemy kontynuacji zmienności w miarę utrzymywania się niepewności. Ożywienie gospodarcze w dłuższej perspektywie zaczyna jednak nabierać kształtu.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk