• Odbierz prezent
Spadki głównych indeksów na GPW w Warszawie. Alior negatywnym bohaterem

Bardzo słabo wygląda piątkowa sesja na GPW w Warszawie. Po neutralnym otwarciu (WIG płaskie otwarcie, WIG20 -0,08%), główne indeksy podążyły na południe. Przed godzina 15:00 indeks WIG i WIG20 notowały odpowiednio spadki o 1,16 oraz 1,37%.

Wszystko spowodowane było decyzją Alior Banku (kurs spadał o 15,38%),

o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia TSUE, dotyczącego kredytów konsumenckich, począwszy od 11 września 2019. Według wyliczeń banku, pomniejszy to wynik odsetkowy banku w III kw. 2019 roku o 102 mln zł, a zysk netto o 83 mln zł. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wyniesie około 79 mln zł. Kwoty te zaskoczyły analityków, którzy spodziewali się znacznie niższych kwot. Inwestorzy zaczęli, panicznie wręcz, pozbywać się papierów Alior Banku (po 30 minutach handlu kurs runął o ponad 17%). Na niewiele zdały się próby uspokajania inwestorów banku.

W oświadczeniu Alior zapewnił,

że jego współczynniki kapitałowe pozostają na odpowiednim poziomie, zachowując odpowiedni bufor bezpieczeństwa względem wymogów Komisji Nadzoru Finansowego. Zakomunikował również, że wyrok TSUE dotyczący kredytów konsumpcyjnych będzie miał z czasem coraz mniejszy wpływ na wyniki banku, a w nowej strategii na lata 2020-2022, bank będzie chciał w całości odrobić ubytek przychodów związany z tym wyrokiem. Po tej publikacji kurs nieznacznie się podniósł. Co ważne, przecena Aliora pociągnęła za sobą również notowania innych podmiotów. Mocno tracą akcje PZU (-3,86%), który posiada 31,91% akcji banku. Tracą również branżowi konkurenci: Santander Bank Polska (-2,85%), PKO BP (-2,99%), Millenium (-5,43%) oraz mBanku (-1,86%) jak i Pekao S.A. (-1,90%).

Mniejsze spadki notował za to Kruk (-1,47%).

Pomimo, że spółka pochwaliła się wynikami lepszymi od konsensusu, m. in zysk netto, na koniec III kw. wyniósł 77,8 mln zł versus oczekiwane 71,4 mln zł, podczas konferencji prezes Piotr Krupa przyznał, ze małe są szanse na przekroczenie poziomu 1 mld zł inwestycji w portfele w 2019 roku.

Ciekawą informacją była ta, opublikowana przez Cyfrowy Polsat (+0,88%). Spółka zawarła z Discovery Communications Europe oraz TVN umowę o joint-venture dotyczącą powołania spółki celowej w celu uruchomienia platformy streamingowej OTT. Nowy podmiot będzie kierować swoją ofertę do użytkowników w Polsce, jak również w późniejszym okresie, widzom z innych krajów.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk