• Odbierz prezent
Spadki dolara USD. Wzrosty kursu euro do amerykańskiej waluty (EUR/USD). AUD/USD pozostaje we wzrostowej fali

Przy końcu roku inwestorzy redukują długie pozycje w dolarze, widząc zabezpieczenie w nim mniej potrzebne, kiedy dominuje optymizm wokół porozumienia handlowego USA i Chin. W tym samym klimacie indeksy azjatyckie pną się ku 18-mies. szczytom. Ropa Brent pozostaje najwyżej od maja na lepszych perspektywach popytu i nowych napięciach na Bliskim Wschodzie.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Sentyment utrzymuje się od zeszłego tygodnia,

  • ale zmiany dokonują się nieobecności sporej części inwestorów, stąd z rezerwa należy podchodzić do wymowy niektórych poziomów. Generalnie jednak długie pozycje w USD są odwijane, gdyż przy spadku premii za ryzyko z tytułu konfliktu handlowego USA-Chiny, inwestorzy szukają okazji w ryzykownych aktywach.
  • Rynek spotyka się też z nadpłynnością dolara za sprawą operacji Fed, który w samym ubiegłym tygodniu wstrzyknął w system 28 md USD (i 300 mld USD od września).
  • Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD pozostaje we wzrostowej fali po przełamaniu linii trendu spadkowego i średniej 200-sesyjnej, podchodząc pod 0,70.
  • Kurs euro do dolara

  • (EUR/USD) wspiął się w poniedziałek na 1,1210, gdyż wzrosty wydają się drogą po linii najmniejszego oporu. Pomocne było też odbicie kursu funta do dolara (GBP/USD) ponad 1,31, choć jeszcze na początku ubiegłego tygodnia kurs spadał do 1,29.
  • Na kursie dolara do jena (USD/JPY) ucieczka od dolara zwyciężyła nad odzwierciedleniem wzrostu apetytu na ryzyko. Kurs osuwa się do 109,10.
  • Na początku tygodnia sentyment został dodatkowo wzmocniony sobotnią decyzją banku centralnego Chin, który nakazał pożyczkodawcom przyjąć nowy, łagodniejszy system wyceny kredytów, co ma poluzować warunki na rynku.
  • Na rynku akcji w większości widać wzrosty. Chiński Shanghai Composite zyskuje 1,2 proc., a Hang Seng rośnie o 0,5 proc. Realizacja zysków dotyka japoński Nikkei225, który traci 0,8 proc., ale cały 2019 rok zamyka wzrostem o 18 proc.
  • Ropa naftowa Brent na 68,35 USD/b umacnia się na 6-miesięcznych szczytach. We wzrostach pomaga lepsza ocena perspektyw globalnego popytu, słabszy dolar, korzystne dane o zapasach z USA oraz nowe napięcia na Bliskim Wschodzie. Zyski ropy wynikały z wiadomości o amerykańskich nalotach w Iraku i Syrii na Hezbollah Kataib, wspierane przez Iran bojówki. Urzędnicy USA powiedzieli w niedzielę, że ataki zakończyły się powodzeniem, ale ostrzegli, że można podjąć „dodatkowe działania” w celu obrony interesów USA.

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk