• Odbierz prezent
Spadki cen pszenicy. Możliwe obniżenie limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC

Notowania ropy naftowej coraz bardziej dynamicznie odrabiają straty z poprzedniego tygodnia. Stronie popytowej na rynku tego surowca zaczęły sprzyjać spekulacje na temat możliwej interwencji OPEC w limity produkcji ropy naftowej w kartelu.

Przedstawiciele kartelu OPEC, jak również innych państw,

które sygnowały porozumienie naftowe, spotykają się w dniach 5-6 grudnia w Wiedniu – niemniej, już dzisiaj będą miały miejsce nieoficjalne spotkania i wstępne rozmowy. Z tej przyczyny, należy przygotować się na nowe doniesienia i spekulacje na temat możliwej decyzji OPEC w sprawie porozumienia naftowego.

Możliwe obniżenie limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jak podkreślają politycy z Iraku, większość państw OPEC popiera dalsze obniżenie limitów wydobycia ropy naftowej. Wczoraj pojawiły się informacje o tym, że cięcie produkcji ma wynieść 1,6 mln baryłek dziennie, podczas gdy w dotychczasowej formie porozumienia było to 1,2 mln baryłek dziennie.

Taka decyzja z pewnością pozytywnie wpłynęłaby na notowania ropy naftowej. Chociaż wcześniej uznawano ją za mało prawdopodobną (a bazowym scenariuszem było przedłużenie porozumienia w obecnej formie), to obecnie wydaje się ona możliwa, biorąc pod uwagę to, że sprzyjałaby ona Arabii Saudyjskiej, będącej nieformalnym liderem OPEC. Trwający proces IPO Saudi Aramco sprawia, że Saudyjczykom zależy na jak najwyższej wycenie spółki i udanym debiucie.

Niemniej, wśród sygnatariuszy porozumienia naftowego nadal nie brakuje oponentów powyższego rozwiązania. Wskazują oni, że pogłębienie cięć produkcji ropy sprzyjać będzie Amerykanom, zwiększającym produkcję i eksport ropy naftowej. Ponadto, zaznaczają oni, że dużo ważniejsze niż dalsze cięcia jest dopilnowanie, aby wszystkie kraje regularnie dopasowywały się do dotychczasowych limitów.

Możliwe obniżenie limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PSZENICA

Odreagowanie spadkowe cen pszenicy.

Podczas ostatniej sesji listopada notowania pszenicy dotarły do najwyższych poziomów od pięciu miesięcy. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych przekroczyła bowiem 5,40 USD za buszel.

Niemniej, początek grudnia przyniósł pogorszenie nastrojów. Po przecenie z poniedziałku i wtorku, notowania pszenicy w USA dopiero dzisiaj wyhamowały zniżkę.

Przez dłuższy czas stronę popytową na rynku pszenicy w USA wspierały obawy o podaż tego zboża w niektórych państwach na świecie – w tym w owładniętej suszami Australii. Niemniej, obecnie inwestorzy oceniają jej skutki z większym dystansem, a wnioski są takie, że na globalnym rynku i tak pszenicy nie brakuje.

Lukę po Australii z powodzeniem zapełniają pozostali producenci tego zboża. W rezultacie, nie jest wykluczone, że notowania pszenicy jeszcze pogłębią odreagowanie spadkowe.

Możliwe obniżenie limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC.  - 3

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: PSZENICA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZW1!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk