• Odbierz prezent
Spadki amerykańskich indeksów. Spółki technologicznie potężnie w dół. Podsumowanie tygodnia

Główne indeksy amerykańskie zanotowały drugi tydzień spadków z rzędu (S&P 500 -2,51%; Dow -1,66%). Spółki technologiczne doświadczyły największego spadku od marca bieżącego roku (NASDAQ -4,06%). Bez żadnego katalizatora NASDAQ znalazł się około 10% poniżej rekordowego poziomu osiągniętego zaledwie sześć dni temu. Akcje spółek energetycznych również obniżyły swoją wycenę, ponieważ ceny ropy spadły poniżej 40 USD za baryłkę po raz pierwszy od lipca, częściowo z powodu obniżenia cen przez Arabię Saudyjską dla niektórych klientów.

Do negatywnego nastroju na amerykańskich rynkach akcji przyczyniły się obawy o poziomy wycen na giełdzie, sceptycyzm, co do kompromisu w sprawie pakietu stymulacyjnego dotyczącego koronawirusa przed wyborami oraz oznaki spowolnienia na rynku pracy. Pomimo, że długookresowe ożywienie jest w toku, akcje prawdopodobnie wejdą w bardziej niestabilny okres niż ten, który miał miejsce w miesiącach letnich. Dalsza droga może okazać się bardziej wyboista, a tempo ożywienia wolniejsze, w wyniku czego akcje mogą zacząć konsolidować się przy obecnych poziomach.

Sytuacja w Europie wyglądała natomiast diametralnie inaczej. Akcje w Europie wzrosły w związku z trwającym ożywieniem gospodarczym, otrząsając się z rozczarowania, że Europejski Bank Centralny (EBC) nie ogłosił dodatkowych bodźców stymulujących gospodarkę. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 1,67% wyżej. Niemiecki DAX wzrósł o 2,80%, francuski CAC40 o 1,39%, a włoski FTSE MIB o 2,21%. Brytyjski indeks FTSE 100 zyskał 4,02%, na co wpłynęła słabość funta brytyjskiego. Akcje w Wielkiej Brytanii zwykle zyskują, gdy funt spada, ponieważ wiele spółek w indeksie to koncerny międzynarodowe, które generują znaczące przychody za granicą.

W Warszawie główne indeksy zanotowały wzrosty, jednak nie były one tak okazałe jak na największych europejskich parkietach. WIG wzrósł o 0,43%, WIG20 o 0,84%, mWIG40 zanotował spadek o 0,36%. sWIG80 spadł najmocniej, bo aż o 1,16%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazała się JSW. Kurs akcji wzrósł o 42,90% pokłosiem decyzji KE o pozostawieniu węgla koksowego jako surowca strategicznego EU. Z grona spółek średnich pozytywnie wyróżniły się w zeszłym tygodniu akcje Mabionu (+24,66%). Na drugim biegunie mocna przecena dotknęła akcjonariuszy Biomedu Lublin (-24,43%) oraz Mercatora (-14,47%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk