• Odbierz prezent
Spadek zmienności cen ropy przed kluczowymi spotkaniami. Między 65 a 66 dolarów USD za jedną baryłkę

Końcówka bieżącego tygodnia przynosi spadek zmienności notowań ceny ropy naftowej. Cena amerykańskiego surowca gatunku WTI ustabilizowała się tuż powyżej poziomu 59 dolarów USD za baryłkę i jest na drodze do wypracowania kolejnego wzrostu w skali całego tygodnia. W przypadku europejskiej ropy Brent na razie bilans jest neutralny, a notowania poruszają się w okolicach 65-66 dolarów USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej definitywnie panuje obecnie atmosfera wyczekiwania na nowe kluczowe informacje. Jest to uzasadnione, ponieważ najbliższe dni mogą przynieść mnogość istotnych komunikatów. Już w weekend ma mieć miejsce spotkanie przywódców USA i Chin przy okazji szczytu G20. Donald Trump i Xi Jinping mają rozmawiać przede wszystkim o wzajemnych relacjach handlowych. Mimo że samo spotkanie to pozytywny znak i sygnał gotowości do dalszych negocjacji, to do możliwych rezultatów spotkania należy podchodzić z ostrożnym optymizmem. Obaj przywódcy składali śmiałe obietnice już pod koniec minionego roku, jednak nic z nich nie wynikło. Niewykluczone, że i tym razem skończy się na uprzejmej retoryce, podczas gdy żmudna praca nad szczegółami porozumienia pokaże podziały.

Spadek zmienności cen ropy przed kluczowymi spotkaniami - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z kolei początek nowego tygodnia przyniesie spotkanie państwo OPEC w Wiedniu. 1 i 2 lipca kraje kartelu mają również prowadzić rozmowy z państwami sprzymierzonymi w ramach porozumienia naftowego. Wynik rozmów na szczycie G20 będzie obserwowany przez OPEC (zresztą, przywódcy krajów z grupy G20 mają zamiar rozmawiać także o samym porozumieniu naftowym). Niemniej, wydaje się mało prawdopodobne, że kartel podejmie inną decyzję niż utrzymanie porozumienia naftowego w podobnej formie jak dotychczasowa. Rezygnacja z porozumienia mogłaby bowiem negatywnie wpłynąć na ceny ropy naftowej, z kolei zmniejszenie limitów produkcji byłoby nieuzasadnione w obliczu problemów z wydobyciem i eksportem ropy w niektórych krajach.

Spadek zmienności cen ropy przed kluczowymi spotkaniami - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena kakao 

Plany wprowadzenia cen minimalnych na rynku kakao.

W ostatnich miesiącach na rynku kakao nieznacznie przeważała strona popytowa. Niemniej, ostatnie tygodnie na tym rynku przyniosły wyhamowanie wzrostów i stabilizację notowań kakao w USA w okolicach 2450-2500 dolarów USD za tonę.

Najbliższe dni na rynku kakao będą zdominowane przez wydarzenia w Afryce. Dwaj najwięksi producenci tego surowca – Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, łącznie odpowiadający za ponad 60% globalnej produkcji – mają nowy sposób na poradzenie sobie z kryzysem na rynku kakao. Planują oni wprowadzenie minimalnej ceny sprzedaży surowca międzynarodowym korporacjom spożywczym.

Dokładne ustalenia w tej kwestii mają być omawiane podczas spotkania 3 lipca, jednak już teraz plany obu państw budzą mieszane uczucia. Ich powodem ma być chęć pomocy lokalnym farmerom, borykającymi się z ubóstwem – jednak nie wiadomo, czy ten cel zostanie osiągnięty. Wprowadzenie cen minimalnych może bowiem doprowadzić do sztucznego zwiększenia produkcji kakao albo do poszukiwania nowych dostawców przez korporacje produkujące czekoladę.

Plany afrykańskich krajów mogą potencjalnie wpłynąć na zwyżki cen kakao, jednak na razie roztacza się wokół nich aura niepewności, która ogranicza wzrosty.

Spadek zmienności cen ropy przed kluczowymi spotkaniami - 3

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk