• Sklep
  • Odbierz prezent
ring analityczny
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda sytuacja na rynku srebra

Od początku roku do zamknięcia w środę cena srebra na rynku wzrosła o 25,73 proc. Jest to najlepsze otwarcie roku od 5 lat, gdy w okresie styczeń 2011 do końca kwietnia 2011 cena wzrosła o ponad 60 proc.

 

W ostatnich miesiącach ponadprzeciętne wzrosty miały podstawy fundamentalne, ale i spekulanci dorzucili swoje, przysłowiowe, trzy grosze. Otóż na rynku srebra mamy do czynienia z brakiem odpowiedniej podaży ze strony producentów, a z kolei popyt wciąż rośnie, do rekordowych poziomów ze strony popytu jubilerskiego, numizmatycznego oraz sektorów fotowoltaicznych.

 

Dodatkowo perspektywy dla globalnej podaży nie są korzystne, ponieważ oczekuje się, że w 2016 roku produkcja spadnie o 2,4 proc. rok do roku, co będzie pierwszym cofnięciem od 2011 roku. Podaż zatem ma wynieść 784,8 mln uncji, podczas gdy popyt ma wzrosnąć czwarty rok z rzędu. Jak wynika z szacunków CPM Group. Globalne zapotrzebowanie na srebro ma w bieżącym roku wzrosnąć o 1,6 proc. w ujęciu rocznym do 889,7 mln uncji. W konsekwencji globalny deficyt srebra w tym roku ma być największy od 11 lat.

 

Znaczący brak równowagi pomiędzy popytem i podażą został bezwzględnie wykorzystany przez inwestorów na rynku kontraktów na srebro, którzy systematycznie od końca stycznia tego roku, zwiększali swoje zaangażowanie w pozycje długie, czyli takie, które pozwalają zarabiać na wzroście cen kruszcu, z poziomu 68 415 kontraktów do obecnych 100 401 kontraktów – wynika z danych komisji CFTC.

 

Należy dodać, że otwarta do 3 maja ilość pozycji pozwalająca zarabiać na wzrostach cen srebra jest największa w historii. Powstaje pytanie, czy przy tak wykupionym rynku, pomimo korzystnych czynników fundamentalnych, cena srebra może dalej systematycznie wzrastać bez większych korekt?

 

Sprawdź również ofertę HFT Brokers: tutaj


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk