• Odbierz prezent
Spadek kursu funta względem dolara (GBP/USD). Euro w górę wobec złotego. Dzień na rynkach finansowych

Decyzja EBC po południu jest głównym wydarzeniem dnia. Na rynku zdania są podzielone, czy bank już teraz zakomunikuje rozszerzenie funduszu pomocowego PEPP. Odroczenie decyzji powinno być rozczarowaniem dla kursu euro EUR. Tłem dla decyzji będzie PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii, sprzedaż detaliczna z Eurolandu oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Inwestorzy częściowo realizują zyski

  • Globalny rajd ryzyka oparty o oczekiwania szybkiego odbicia gospodarczego przystopował w czwartek, a inwestorzy częściowo realizują zyski po silnych wzrostach.
  • Za zatrzymaniem przemawia też wyczekiwanie na decyzję po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, który ma wzmocnić swój program ratunkowy.
  • Indeksy w Azji nie oddalają się od poziomów środowego zamknięcia. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,2 proc., chiński Shanghai Composite traci 0,2 proc., a koreański KOSPI zyskuje mniej niż 0,1 proc.
  • Na rynku walutowym kurs dolara USD odrabia straty po ostatniej przecenie, ale zmiany są niewielkie. Kurs dolara australijskiego względem amerykańskiego AUD/USD wciąż trzyma się blisko 0,69, kurs euro do dolara EUR/USD stanął na 1,1215, kurs funta wobec dolara GBP/USD osuwa się do 1,2540.

Reakcja kursu euro

  • Kurs euro EUR minimalnie zareagował na porozumienie partii koalicyjnych w Niemczech w sprawie pakietu fiskalnego w wysokości 130 mld EUR.
  • Kurs dolara amerykańskiego w relacji do kanadyjskiego USD/CAD pozostaje przy 1,35 po decyzji Banku Kanady, który pozostawił stopę procentową na 0,25 proc. W komunikacie bank podkreślił, że niepewność osiągnęła punkt szczytowy i BoC przewiduje, że gospodarka wróci do wzrostu w trzecim kwartale. Prognozom towarzyszy jednak duża niepewność.
  • Kurs euro wobec złotego EUR/PLN rośnie ponad 4,41, co wygląda na techniczne odreagowanie ostatnich spadków.
  • Ceny ropy naftowej pozostają poniżej ostatnich szczytów po tym, jak wczoraj rynek z rozczarowaniem przyjął odroczenie posiedzenia OPEC+ w związku z różnicami zdań między członkami. Brent zatrzymał się przy 39,3 USD/b, a WTI stanął na 36,6 USD/b.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk