• Odbierz prezent
Spadek kursu euro (EUR) w stosunku do dolara (USD). Sytuacja na rynkach finansowych

Na rynkach widać korektę wczorajszego rajdu ryzyka za sprawą doniesień o możliwym nałożeniu sankcji na Chiny jeszcze w tym tygodniu - szczegóły są jednak jeszcze konsultowane przez administrację Trumpa z poszczególnymi agencjami. To uderza dzisiaj w notowania juana - kurs dolara w stosunku do juana USDCNH wybił ostatni szczyt z marca przy 7,1633. Dzisiaj planowane są ogromne demonstracje w Hong Kongu przeciwko chińskim władzom - to może przyspieszyć działania USA.

Dolar odbija dzisiaj względem większości walut, ale w przestrzeni G-10 ruchy są kosmetyczne (najbardziej traci korona norweska zaliczając przecenę o 0,27 proc.). Najlepiej zachowuje się CAD, oraz waluty Antypodów AUD i NZD. Kurs euro do dolara EUR/USD po wczorajszym podejściu pod 1,10, dzisiaj cofnął sie w okolice 1,10. Rynek czeka na publikację szczegółów programu ratunkowego przez Komisję Europejską. Według włoskiej prasy (La Repubblica) Włochom miałoby przypaść 20 proc. z wartego 500 mld EUR programu, czyli więcej, niż w pierwotnych ustaleniach pomiędzy Niemcami, a Francją.
 

OKIEM ANALITYKA- Kiedy przesilenie?

Czy rajd ryzyka w ostatnich dniach miał mocne podstawy fundamentalne? Czy czeka nas odwrót od amerykańskiego dolara na dłużej? Wiele pytań można postawić obserwując to, co działo się na rynkach wczoraj. Postronni obserwatorzy mogą dojść do wniosku, że rynki finansowe poruszają się w jakimś Matrixie, tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Odruchem Pawłowa zaczyna być kupowanie amerykańskich spółek po nawet niewielkim spadku wywołanym doniesieniami o możliwym dalszym pogorszeniu się relacji amerykańsko-chińskich. Na sesji w Azji, oraz po otwarciu w Europie zupełnie zignorowano to, że amerykańska administracja przygotowuje nowe sankcje za działania Chin wobec Hong Kongu, jako ostrzeżenie wobec komunistycznego reżimu. Niemniej według tego schematu rozumowania, źle będzie dopiero wtedy, kiedy Pekin zdecyduje się na mocny odwet, którego efektem będzie dalsza eskalacja konfliktu skutkująca m.in. zerwaniem styczniowej umowy handlowej i wyraźną gospodarczą „zimną wojną”. Czy Chiny obawiają się, że mogłoby to wzmocnić Trumpa przed listopadowymi wyborami? Trudno to ocenić.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk