• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce

GUS opublikował dziś dane o bezrobociu w Polsce. Dane za październik okazały się lepsze od prognoz, a stopa bezrobocia spadła poniżej poziomu 7%.

 

Według GUS, stopa bezrobocia spadła we wrześniu z 7,0% do 6,8%. Ekonomiści prognozowali jedynie spadek do poziomu 6,9%. Na taką wartość wskazywały również oszacowania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opublikowane na początku października. Ostatni raz tak niski poziom bezrobocia odnotowano na początku 1991 roku.

 

Bezrobocie w Polsce

bezrobocie

 

Wrzesień to jeden z ostatnich miesięcy, w których bezrobocie w Polsce spada w ciągu roku. Z racji cykliczności polskiego rynku pracy, wyhamowanie spadku bezrobocia obserwujemy w okolicach października/listopada. Bardzo możliwe jest, że w październiku tego roku bezrobocie jeszcze spadnie. Wszystko ze względu na przywrócenie niższego wieku emerytalnego. Ekonomiści wskazują, że stopa bezrobocia może utrzymać się poniżej poziomu 7,0% na koniec roku. W projekcie budżetowym założono bezrobocie na poziomie 7,2% na koniec roku 2017.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk