• Odbierz prezent
Spada liczba niezdecydowanych inwestorów. Zarówno byki jak i niedźwiedzie są pewne swego

Każdy czwartek jest dniem publikacji najnowszych wskaźników sentymentu. Sprawdźmy co się wydarzyło w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła z 48,3% do 43,3%. Jest to wciąż najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 21% do 29,9%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym spadła. W zeszły czwartek było ich 30,7% natomiast dzisiaj 26,8%.         

SII

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia kolejny wzrost rynkowych byków. Tym razem o +3,7% do 30,8%. Jednocześnie wzrosła liczba niedźwiedzi o 2,7% do 45,4% . Redukcji uległa natomiast grupa osób o neutralnym nastawieniu do rynku. Po spadku o -6,4% wynosi ona obecnie 23,8%.

 AAII

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości dość mocno wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia i wkroczył w terytorium chciwości. Obecnie pokazuje 63 punkty, a tydzień temu wynosił 52 punkty. Warto jednak wiedzieć, że potrafi on osiągać naprawdę ekstremalne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 strach chciwość

Źródło: money.cnn.com


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk