• Odbierz prezent
obligacje
Z artykułu dowiesz się:

-co ma wpływ na spadki rentowności
-jak mocno obniżyła się rentowność

Globalne rentowności obligacji spadły na rekordowo niskie poziomy w związku z bardzo słabym odczytem NFP oraz słupkami sondażowymi z Wielkiej Brytanii, które pokazują, że więcej Brytyjczyków opowiedziała by się za Brexitem.

Indeks obligacji Bloomberg Global Developed Sovereing spadł do poziomu 0.62% na koniec zeszłego tygodnia, był to najsłabszy wynik od 2010 roku. Australijskie obligacje spadły do historycznego minimum 2.15%, natomiast obligacje japońskie spadły do poziomu -0.125% (historyczne minimum -0.135%).

Inwestorzy szukają względnego bezpieczeństwa w obligacjach, podczas gdy banki centralne starają się pobudzić wzrost gospodarczy i inflację. Decydenci w Europie i Japonii wprowadzają rekordowo intensywne programy stymulujące gospodarkę, natomiast analitycy na nowo prognozują możliwość wprowadzenia podwyżek stóp procentowych przez FED. Prezes na pewno poruszy tą kwestię na dzisiejszym przemówieniu w Filadelfii, jednak prawdopodobieństwo wprowadzenia podwyżek w czerwcu spadło.

Wielu inwestorów posiadających obligacje bądź powiązane z nimi instrumenty, wyczekują przemówienie prezes FED.

10-letnie obligacje Stanów Zjednoczonych osiągnęły rentowność 1.71%. W piątek rentowność spadła o 10 punktów bazowych – był to największy spadek od 2 lutego.

Rentowność porusza się w innym kierunku niż zakładali to ekonomiści, według średniej prognozy opartej na 62 ankietach rentowność powinna wzrosnąć do poziomu 2.55% do 30 czerwca.

Duży spadek zaliczyły dane dotyczące prawdopodobieństwa podniesienia stóp procentowych przez FED. Jeszcze niedawno wynosiło ono 30% dziś to zaledwie 4%.

Wszystko to sprawia, że inwestorzy poszukują coraz to bezpieczniejszych inwestycji.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk