• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
S&P500 wzrósł o 0,9%, a NASDAQ o 1,2%. Podsumowanie tygodnia

Szósty tydzień z dodatnim wynikiem na amerykańskich giełdach dobiegł końca. S&P500 wzrósł o 0,9%, a NASDAQ o 1,2%. Przyczyny wzrostów są te same co zawsze: nadzieja na porozumienie handlowe USA-Chiny, dobre wyniki kwartalne spółek oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się spowolnienia w sektorze przemysłowym na całość gospodarki.

Obserwujemy trwanie tej dychotomii w ekonomii:

produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych za październik spadła o 0,8% miesiąc do miesiąca, bardziej od oczekiwań, zaś sprzedaż detaliczna za ten sam okres wzrosła o 0,3%, lepiej niż się spodziewano, po wrześniowym spadku o taki sam procent. Te nieokreśloność skłania szefa banku centralnego Jerome Powella do wstrzymania się z dalszymi obniżkami stóp procentowych. Tak naprawdę jednak powyższe czynniki stały za pięknym odbiciem amerykańskiej giełdy po sierpniowych silnych spadkach, jednak dopiero teraz mają wyraz w konkretnych opublikowanych danych.

Innym aspektem bieżącej sytuacji to bardzo niska zmienność.

Od ponad miesiąca nie było sesji w Nowym Jorku ze zmianą głównego indeksu powyżej 1%. Indeks VIX obrazujący zmienność jest już bardzo nisko. Historyczne wzorce wskazują, że po okresie niewielkich wahań zazwyczaj mieliśmy do czynienia z dynamiczną korektą, która jednak raczej nie przeradzała się w większą bessę. Historia jednak tak naprawdę nie lubi się powtarzać, więc inwestor giełdowy powinien być przygotowany na każdą okoliczność. Zeszły tydzień był mniej łaskawy dla giełd krajów mniej rozwiniętych. DAX wzrósł o symboliczne 0,1%, WIG spadł o 0,7%, przede wszystkim przez większe spółki z WIG20, który zniżkował o 1,0%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets zaś stracił 1,5%.

Na warszawskim rynku mieliśmy do czynienia z korektami dotychczasowych trendów.

Ze spółek z WIG20 najsilniej rosły mocno wcześniej doświadczone Alior (+5,8%) i CCC (+4,2%). Mocno traciły natomiast PGE (-4,3%), odreagowując radość inwestorów po utracie stanowiska przez ministra Tchórzewskiego, oraz Lotos (-4,3%) i PKN Orlen (-3,0%), w ślad za gwałtownie spadającymi marżami rafineryjnymi. Trend rosnący był natomiast kontynuowany przez telekomy: Play (+3,3%) i Orange (+4,4%) zyskują dzięki zakończeniu wojny cenowej na rynku.

Nadchodzący tydzień jest uboższy w wydarzenia ekonomiczne,

będzie raczej okazją do kontemplacji protokołów z posiedzeń Fed, ECB i RPP. Dopiero w piątek może zrobić się ciekawiej, kiedy PMI opublikuje wstępne odczyty stanu koniunktury w krajach europejskich, a GUS poda dynamikę produkcji przemysłowej.

 

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

mmprimetfi@fxmag.pl

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk