• Odbierz prezent
S&P500 i WIG20 w dół. Spadki indeksów giełdowych. Podsumowanie tygodnia

Notowania amerykańskich akcji zamknęły się na najniższym od sześciu tygodni poziomie, głównie za sprawą osłabienia akcji spółek technologicznych. Mimo że ponad 70% akcji S&P 500 zakończyło tydzień na wyższych poziomach, indeks zamknął się niżej trzeci tydzień z rzędu (-0,64%). Z drugiej strony, akcje cykliczne, spółki o małej kapitalizacji i akcje zagraniczne oraz ropa naftowa odbiły, kończąc tydzień na plusie.

Rezerwa Federalna, aby pomóc gospodarce przetrwać kryzys, zasygnalizowała, że utrzyma stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera, do co najmniej 2023 r. Fed zapowiedział, że będzie dążył do czasowego utrzymania inflacji powyżej 2%. Rewizji poddane zostały prognozy dotyczące dynamiki PKB. W obecnym roku spadek ma wynieść 3,7% (wcześniej 6,7%). Z kolei w latach kolejnych wzrost ma być wolniejszy od wcześniejszych założeń – w 2021 ma wynieść 4% (wcześniej 5%), a w 2022 3% (3,5%). Dane ekonomiczne pokazały, że ożywienie gospodarcze postępuje, ale tempo poprawy zwalnia.

Sytuacja w Europie wyglądała podobnie, pomimo, że indeks STOXX Europe 600 czasowo przezwyciężył obawy o gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa i zanotował 0,22% wzrost. Główne europejskie indeksy straciły na wartości: niemiecki Xetra DAX spadł o 0,66%, włoski FTSE MIB o 1,49%, francuski CAC 40 cofnął się o 1,11%, a brytyjski FTSE 100 stracił 0,42%.

W Warszawie główne indeksy zanotowały mocniejsze spadki niż na globalnych parkietach. WIG spadł o 1,80%, WIG20 o 2,32%, mWIG40 zanotował spadek o 1,91%. sWIG80 zanotował za to wzrost, o 0,20%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazała się ponownie JSW. Kurs akcji wzrósł o 21,04% do poziomu 28 zł. Z grona spółek średnich pozytywnie wyróżniły się „spółki covidowe”: akcje Mercatora urosły (+20,12%) oraz Biomedu (26,72%). Na drugim biegunie mocna przecena dotknęła akcjonariuszy Getin Holdingu (-15,47%) po informacji, że prokuratura regionalna w Warszawie chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku ze sprawą GetBack.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk