• Odbierz prezent
S&P rating
Z artykułu dowiesz się:

- Czego można spodziewać się po dzisiejszym ratingu

Dziś w godzinach wieczornych możemy spodziewać się zaktualizowanego ratingu dla Polski, którego dokona Standard&Poor’s. Przewiduje się, że ocena pozostanie bez zmian. Bardziej prawdopodobna jest zmiana perspektywy.

 

S&P w ostatnim ratingu oceniło polską wiarygodność kredytową na poziomie BBB+. Do tej pory najwyższa nota przyznawana jest Polsce przez Moody’s na poziomie A2, Fitch ocenia nasz kraj na A-. Już dziś wieczorem, S&P dokona rewizji naszej wiarygodności kredytowej. Większość ekonomistów jest zdania, że rating nie ulegnie zmianie. Agencja S&P jest skłonna do częstych zmian perspektywy. Jednak to nie jedyny powód, dla którego perspektywa stabilna może zostać podniesiona do pozytywnej. Na zmianę perspektywy mogą wpłynąć dane gospodarcze z ostatniego kwartału. Przemawiają za tym m.in. wyższy wzrost PKB, spadek deficytu i długu publicznego.

Przypomnijmy jednak, że agencja S&P potrafiła zadać bolesny cios Polsce. Chociażby historyczna obniżka oceny i perspektywy w styczniu 2016 roku. Raport może, ale nie musi zostać przedstawiony dzisiejszego wieczora. Agencje mają do tego prawo.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk