• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Soros - widzę podobieństwa do kryzysu z 2008 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak George Soros postrzega obecną sytuację na światowych rynkach finansowych

- Jakie główne wyzwania stoją obecnie przed globalną gospodarką

"Światowe rynki stają w obliczu kryzysu, a inwestorzy muszą być ostrożni" - tak sytuację na rynkach finansowych widzi obecnie George Soros. Miliarder przemawiał dziś na forum ekonomicznym na Sri Lance.

 

Chiny usilnie starają się znaleźć nowy model, który utrzymałby wysoki wzrost gospodarczy a dewaluacja yuana sprawia, że problemy drugiej największej gospodarki dotykają cały świat. Soros dodaje, że obecnie dużym wyzwaniem dla globalnej gospodarki jest również powrót do wyższych stóp procentowych. Dodaje, że obecna sytuacja w dużym stopniu przypomina tą sprzed 2008 roku.

 

Rynki walutowe, akcyjne i surowcowe na początku bieżącego roku znajdują się pod ostrzałem. W dodatku tonący yuan ożywia obawy o siłę chińskiej gospodarki, która przechodzi zmiany strukturalne (obecnie ma być napędzana przez konsumpcję, a nie jak wcześniej - przez przemysł).

Już na samym początku 2016 roku z rynku akcji wyparowało prawie 2,5 biliona dolarów. W głównej mierze odpowiedzialne jest za to załamanie chińskiej giełdy. "Chiny zmagają się ze dużym problemem regulacyjnym", stwierdził Soros. "Powiedziałbym, że jest on równoznaczny z kryzysem. Kiedy patrzę na rynki finansowe widzę poważne wyzwania, która przypominają mi kryzys finansowy z 2008 roku".

 

Na przestrzeni okresu 1969-2011 fundusz hedgingowy Sorosa osiągał średnią stopę zwrotu na poziomie około 20%, co sprawiło, że jego wartość netto wynosi ok 27,3 miliarda dolarów (według Bloomberg Billionaires Index - indeks miliarderów serwisu Bloomberg). Soros rozpoczął karierę w Nowym Jorku w latach 50-tych ubiegłego wieku, gdzie zyskał wysoką reputację jako inwestor.

 

Żródło informacji: Bloomberg


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk