• Sklep
  • Odbierz prezent
Soros kompletuje swój kryzysowy portfel
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie zmiany zaszły w portfelu Sorosa w pierwszym kwartale

George Soros nie rzuca słów na wiatr. Od początku roku miliarder ostrzega, że gospodarkę Chin czeka twarde lądowanie, które nie pozostanie bez echa na globalnych rynkach finansowych. Soros dostrzega w napędzanej długiem gospodarce Chin podobieństwa do sytuacji Stanów Zjednoczonych z lat 2007-2008. Uważa, że scenariusz kryzysowy jest praktycznie nie do uniknięcia, a jego efektem będzie krach na rynkach akcyjnych. Zyskiwać mają amerykańskie obligacje i, jak widać po inwestycjach Sorosa, również złoto.

 

Wyprzedaż na rynku akcyjnym...

Cokwartalny raport, które do Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przesyłają podmioty obsługujące największych graczy na rynku wskazał na ciekawe zmiany w portfelu Sorosa.

Soros zmniejszył zaangażowanie na amerykańskim rynku akcyjnym o 37%. W stosunku do poprzedniego kwartału miliarder podwoił również swój zakład przeciwko amerykańskiej giełdzie na rynku opcji. Posiada w tym momencie opcje put (opcje sprzedaży) na jednostki funduszu ETF, który odzwierciedla indeks S&P500.

 

... i kupno złota... okrężną drogą

Soros przesuwa kapitał z rynku akcyjnego na rynek złota... choć nie bezpośrednio, bo właśnie przez rynek akcyjny, a także przez rynek opcji. Największą spółką w portfelu Sorosa jest obecnie Barrick - największy producent złota na świecie. Akcje tej spółki od 31 marca zanotowały wzrost o 39%. Dodatkowo Soros posiada pozycję w opcjach call (opcje kupna) na 1,05 miliona jednostek funduszu ETF odzwierciedlającego ceny złotego kruszcu.

Również były podopieczny Sorosa, Stan Druckenmiller, potwierdził niedawno, że jest aktywny na rynku złota w związku z tym, że banki centralne eksperymentują z "absurdalną koncepcją ujemnych stóp procentowych".

 

Soros obecnie zajmuje się inwestowaniem wyłącznie własnych pieniędzy. Pięć lat temu zwrócił kapitał zewnętrznym inwestorom i jego nowojorska firma zarządza teraz tylko jego własnym kapitałem.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk