• Sklep
  • Odbierz prezent
Sondaże znów osłabiają funta. Wielka Brytania jednak poza UE?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak sondaże dotyczące Brexitu wpływają na rynek walutowy

Funt znów dostaje 'po łapach' przez Brexit. Brytyjska waluta jest obecnie jedną z najsłabszych walut.  Funt słabnie nawet w stosunku do dolara, który mocno stracił przez słabe piątkowe odczyty z rynku pracy.

Bieżący tydzień handlowy rozpoczął się lukami na parach z funtem brytyjskim. Na parze EURUSD luka ta wynosiła niemal 60 pipsów! Za całą sytuację odpowiadają najnowsze sondaże w sprawie Brexitu. O ile jeszcze kilka tygodni temu widmo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oddalało się to w nowe sondaże wskazują na większą liczbę zwolenników Brexitu niż jego przeciwników.

 

GBPUSD - H1 [notowania według LMAX]

FXMAG forex sondaże znów osłabiają funta. wielka brytania jednak poza ue? 1

 

Sondaż przeprowadzony przez ITV wskazał na to, że 45% Brytyjczyków chce wyjścia z Unii Europejskiej, natomiast 'przeciwko' zamierza zagłosować tylko 41%. Grupa niezdecydowanych stanowi 14%.

Sondaż TNS wskazał na przewagę zwolenników Brexitu, ale tylko w stosunku 43% do 41%. Niezdecydowani to 16%.

 

Czy brytyjski premier i szef BoE zdołają przekonać niezdecydowanych?

Jak widać wszystko zależeć będzie od tego p której stronie opowie się niezdecydowana część społeczeństwa. Premier Cameron czy szef Banku Anglii Scott Carney namawiają obywateli do głosowania na 'NIE'. Również zagraniczni oficjele w swoich wystąpieniach często zwracają uwagę na zagrożenia jaki niesie za sobą Brexit. Barack Obama wskazał na to, że perspektywa osiągnięcia porozumienia w sprawie handlu pomiędzy USA a Wielką Brytanią mogłaby odsunąć się w czasie nawet o 10 at gdyby Brytania znalazła się poza strukturami unijnymi.

 

Czy istnieje również zagrożenie dla euro?

Analitycy wskazują też na fakt, że Brexit odbije się negatywnie nie tylko na brytyjskiej walucie.

"Głos za 'wyjściem' mógłby spowodować wzrost niepewności" - uważa Sue Trinh z Royal Bank of Canada. "Mogłoby to być bardziej negatywne dla euro i całej Unii Europejskiej, gdyż wpływ [Brexitu] rozprzestrzeniłby się także na innych członków."

Na ten moment nie widać, by waluta wspólnoty reagowała na zwiększone prawdopodobieństwo Brexitu. Wszystko może się jednak zmienić i jeśli sytuacja nie wyklaruje się do 23 czerwca to w okresie przed referendum podwyższona zmienność może dotyczyć również euro.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk