• Odbierz prezent
Solidny jak bankrutujący Niemiec. Zdobądź mindset zyskownego inwestora na przykładzie Wirecard

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się ogromna ilość świeżej krwi. Nowi inwestorzy licznie napłynęli na rynki finansowe, co doskonale widać było w raportach zarówno biur maklerski jak i u brokerów. Pomimo, że każdy i tak będzie musiał popełnić wiele błędów na własnej skórze, to warto otworzyć nieco oczy nowym „rekinom giełdowym”.

Giełdy w długim terminie są w trendzie wzrostowym

To stwierdzenie ma w sobie wiele prawdy, ale należałoby dodać pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim nie powinniśmy w ten sposób podchodzić do pojedynczych spółek. Nie każda firma będzie w długiej perspektywie się systematycznie rozwijała. Podobnie jak w mniejszych interesach, tak i wśród spółek notowanych na giełdach akcji, będzie wiele bankructw. Wynika z tego fakt, iż długoterminowy trend wzrostowy jest realny do utrzymania, ale najlepiej jest działać na całych indeksach. Choć i to nie da nam gwarancji satysfakcji. Wystarczy spojrzeć na przykład na japoński indeks NIKKEI, który już kilkadziesiąt lat próbuje odrobić straty. Prędzej czy później się to uda osiągnąć, ale nie każdemu będzie dane dożyć tego pięknego dnia.

 NIKKEI

Wykres indeksu NIKKEI (30 lat)

Ryzyko stawiania wszystkiego na jedną kartę

Będąc początkującym inwestorem, często mamy przekonanie, iż powinniśmy wyszukać jedną, najlepszą spółkę. Podział środków na kilka części traktujemy jako rozwodnienie, względem tej jednej, idealnej naszym zdaniem inwestycji. Dodatkowo obserwacja kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu firm jest dla nas uciążliwa. To bardzo zły sposób myślenia i należy je obrócić o 180 stopni. Dywersyfikacja, czyli właśnie podzielenie swoich środków na więcej instrumentów czy spółek, jest na rynkach kapitałowych kluczowa. Wyobraźmy sobie bowiem hipotetyczną sytuację, w której zakładamy, że niemiecka gospodarka jest potęgą niezależnie co się wydarzy na świecie w krótkim terminie. Nie chcemy zbyt mocno ryzykować, dlatego wybieramy jedną ze spółek wchodzących w skład indeksu DAX. Co by się wydarzyło w ostatnich dniach, jeśli wybór padłby niefortunnie na Wirecard ?

 Wirecard

Wykres spółki Wirecard z niemieckiego indeksu DAX (10 dni)

Notowania: Wirecard AG

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:WDI/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk